Cum a tranșat conducerea Rapidului disputa dintre Cristi Săpunaru și Bogdan Lobonț: „Nu pot să spun că a greșit”

Conducerea Rapidului, reprezentată de acționarul minoritar Victor Angelescu, s-a exprimat pe seama subiectului reprezentat episodul petrecut la finalul meciului pierdut pe teren propriu în fața celor de la Universitatea Craiova, scor 1-2, care i-a avut în prim-plan pe căpitanul Cristi Săpunaru și portarul Bogdan Lobonț.

Atunci, după fluierul final, fostul portar a mers la jucătorii săi pentru a-i încuraja, în contextul în care aceștia erau extrem de dezamăgiți după ce au fost învinși în această partidă în urma unui gol primit în prelungirile jocului.

Victor Angelescu a vorbit despre episodul generat de Cristi Săpunaru și Bogdan Lobonț la finalul meciului Rapid – Universitatea Craiova 1-2

În momentul în care a ajuns în dreptul experimentatului fundaș central, care era întins pe gazon, Lobonț i-a întins acestuia mâna pentru a-l ajuta să se ridice, dar s-a lovit de un refuz din partea lui Săpunaru, el insistând să se ridice singur de pe teren.

Acest gest a fost interpretat de către anumiți oameni drept o jignire la adresa antrenorului principal interimar de la Rapid, mai ales în condițiile în care recent el a avut parte de un tratament destul de ostil din partea lui Ermal Krasniqi, în timpul meciului pierdut de giuleșteni în deplasare cu Farul Constanța, scor 1-3.

Întrebat în legătură cu această chestiune, Victor Angelescu a apreciat că Bogdan Lobonț a avut intenții bune în acele momente, doar că, posibil din cauza lipsei de experiență ca antrenor, nu și-a dat seama poate că jucătorii săi aveau nevoie în acele clipe să fie puțin singuri pentru a putea trece mai ușor peste dezamăgirea acestui nou eșec din play-off-ul Superligii.

Acționarul minoritar al clubului din Giulești consideră că fostul portar a avut intenții bune, cu un mic amendament

„Săpunaru și Lobonț se cunosc de foarte mult timp, se cunosc foarte bine. Toți erau căzuți. Eu chiar îi apreciez, în a doua repriză au luptat cât au putut, au egalat. Era o frustrare foarte mare. Nu a fost cu vreo dedicație. Lobonț a încercat să fie pozitiv, dar e greu să le ridici moralul.

Nu pot să spun că a greșit, spun că poate cu mai multă experiență poate nu ar fi făcut lucrul ăsta, în momentele astea jucătorii nu sunt în cea mai bună formă mentală, la un minut, două după ce au pierdut la ultima fază. Bogdan Lobonț a făcut un lucru bun, nici nu se pune problema. Se mai întâmplă lucruri din acestea”, a spus Victor Angelescu la Digi Sport.