Cum a reacţionat Francisc Dican, antrenorul CFR-ului la meciul cu Sepsi, când a auzit că Dan Petrescu va prelua frâiele echipei, de luni

CFR Cluj a învins Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-1, în cadrul etapei a șaptea a play-off-ului Superligii. Ardelenii s-au chinuit să câştige, ceea ce au reuşit abia în minutul 90+6, deşi oaspeţii au evoluat numai în 9 oameni pe toată durata reprizei secunde.

În urma acestui rezultat, ardelenii urcă pe doi. CFR Cluj are 37 de puncte și a înregistrat a treia victorie în play-off, după ce a mai însemnat un rezultat de egalitate și trei înfrângeri.

Sepsi OSK e pe locul 6 în play-off, cu 28 de puncte. O victorie, trei remize și trei eșecuri au obținut până în clipa de față elevii lui Bernd Storck.

Dican nu ştie nimic de Petrescu

Chestionat despre revenirea, de luni, a lui Dan Petrescu la antrenamentele lui CFR Cluj, Dican a precizat că nu are nicio informație în acest sens.

”Cele mai importante din acest joc sunt cele 3 puncte. Eu zic că am dominat jocul, chiar dacă ei au avut doi oameni în minus. Au mai fost meciuri în care echipele au avut superioritate și nu au câștigat. E greu, că spațiile nu există, timp trece, presiunea devine din ce în ce mai mare, jucătorii se panichează.

Nu știu nimic despre revenirea lui Dan Petrescu. Poate să vă zică doar conducerea. În momentul acesta suntem pe locul al doilea și suntem favoriți să rămânem pe acest loc la final. Totuși, mai sunt 3 meciuri pe care trebuie să le câștigăm”, a spus Dican.

Muhar spune că jucătorii CFR-ului au calitate

Karlo Muhar a fost eroul CFR-ului. El a marcat două goluri, în minutele 6 şi 90+6.

„Să marchezi în ultimul minut e ceva special. Ne antrenăm de fiecare dată ca să fim mai buni și bineînțeles că aceasta este ‘coroana’ fotbalului. La pauză am spus să avem răbdare, d-aia putem înscrie și la ultima fază, că vom avea ocazii și sunt fericit.

Cu calitatea pe care o au jucătorii, cred și eu (n.r. – că sunt favoriți pentru locul doi). Arătăm bine, suntem organizați, compacți și asta e important. Respectăm fotbalul și fotbalul ne răsplătește”, a spus Karlo Muhar la final.