CTP a rămas marcat de înfrângerea jucătoarei noastre în faţa campioanei de la Wimbledon. Meciul ce l-a măcinat toată noaptea

Rezultatul Anei Bogdan de la turneului de categorie WTA 1000 de la Roma, de joi noapte, l-a descumpănit pe CTP. Gazetarul a lăsat de înţeles că eliminarea sportivei noastre l-a întristat.

Ana Bogdan, locul 63 WTA, a fost eliminată în turul 2 de Marketa Vondrousova (Cehia), cap de serie 6 şi locul 6 WTA. Sportiva din Cehia a câştigat, scor 6-2, 3-6, 6-4, în două ore şi 26 de minute.

CTP, marcat de eşec

Eliminarea Anei Bogdan a venit după ce România a avut o zi senzaţională, joi, la Roma. Sorana Cîrstea, Jaqueline Cristian şi Irina Begu s-au calificat rând pe rând, după victorii entuziasmante în meciurile lor.

CTP a rămas marcat de înfrângerea jucătoarei noastre

„Ziua României la Roma

Irina a bătut-o pe Masarova, Draqueline pe Avanesyan, Sorana pe Fruhvirtova iar Ana a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale carierei împotriva campioanei en-titre de la Wimbledon, capul de serie 6 la Foro Italico, Markéta Vondroušová!

Efort impresionant, scurte la fel de bune cu care a răspuns la celebrele stopuri ale Vondroušovei, raliuri de peste 10 schimburi pe care le-a câștigat rezistând cu reverul torpilelor expediate cu forehandul de stângacea cehoaică „braț de fier”. Ana Bogdan a scos un smash al Markétei mutând racheta în mâna stângă și a câștigat punctul !!! A condus cu 3-1 în setul decisiv, moment în care a cedat fizic în fața inepuizabilei superatlete Vondroušová, pierzând cu 6-4.

O înfrângere pe care o voi ține minte mai bine decât multe victorii!”, a postat CTP pe Facebook.

Sorana Cîrstea, Jaqueline Cristian şi Irina Begu s-au calificat

Sorana Cîrstea a debutat magistral la turneul de la Roma. Ea s-a distrat cu Brenda Fruhvirtova, pe care a învins-o cu scorul 7-5, 6-0. Primul set a fost echilibrat, dar românca s-a descătuşat în setul secund.

Jaqueline Cristian a făcut un meci de excepţie, în turul 2 la WTA Roma, şi s-a calificat în turul 3 al competiţiei. Ea a învins-o pe Elina Avanesyan (72 WTA), scor 5-7, 6-2, 6-2.

Irina Begu a acces şi ea în turul 2 la turneul WTA de la Roma, după un meci întins pe durata a două zile. Sportiva de 33 de ani a trecut de Rebeka Masarova (24 de ani, 104 WTA), din Spania, scor 5-7, 6-3, 6-4.

Turneul de la Roma se desfăşoară în perioada 7-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Are premii totale în valoare de $5.509.771.