CSM București s-a calificat din nou în sferturile Ligii Campionilor, în ciuda unui joc nu chiar strălucitor în returul cu Krim. Cristina Neagu, din nou la cel mai înalt nivel

CSM București s-a calificat din nou în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, fază în care „tigroaicele” s-au oprit în sezoanele precedente.

În ciuda unui joc ceva mai modest, jucătoarele antrenate de Adrian Vasile au profitat de avansul destul de consistent luat în urma partidei tur din dubla cu Krim Ljubljana, acolo unde s-au impus la 6 goluri diferență, scor 30-24.

CSM București s-a calificat din nou în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin

În jocul retur din Sala Polivalentă din București, disputat în fața unei asistențe de circa 3.500 de spectatori, CSM București a învins cu scorul de 30-24, același înregistrat și în prima manșă, chiar și în condițiile în care în multe momente jocul formației din Capitală nu s-a ridicat chiar la cel mai înalt nivel, iar diferența de scor a căpătat aceste proporții abia spre finalul partidei.

Cristina Neagu și-a respectat și în acest meci statutul de cea mai bună jucătoare de la echipa bucureșteană și a marcat 7 goluri, fiind astfel cea mai bună marcatoare din acest joc, urmată de coechipiera Gutierrez și de adversara Radicevic, fiecare semnând câte 6 reușite.

Desfășurarea evenimentelor din această partidă nu a făcut decât să confirme în mare măsură analiza făcută de antrenorul Adrian Vasile înaintea jocului.

El a ținut să scoată în evidență că accederea în sferturile de finală nu a fost nici pe departe obținută în urma rezultatului din tur, subliniind că se așteaptă la o misiune dificilă chiar și în contextul scorului de la Ljubljana.

„Tigroaicele” au „spălat” pe final de joc imaginea de ansamblu a acestui meci retur contra lui Krim Ljubljana

Astfel, el a dorit să le transmită jucătoarelor sale că nu este cazul ca ele să afișeze o atitudine relaxată în această partidă retur, chiar dacă este greu de crezut că s-ar fi pus oricum problema de așa ceva.

„Aparent este OK că avem un avantaj 6 goluri, dar returul începe de la 0-0 și trebuie să fim concentrați pentru câștigarea partide, iar la final să ne bucurăm alături de suporteri.

Avem maturitate și experiență și nu vom vorbi despre relaxare în acest meci. Este un meci eliminatoriu și contează fiecare minge. Multe lucruri pot fi diferite față de partida tur”, a spus Adrian Vasile înainte de acest meci retur dintre CSM București și Krim Ljubljana din optimile de finală ale actualei ediții de Liga Campionilor la handbal feminin.

În sferturile de finală, echipa Cristinei Neagu se va duela cu franțuzoaicele de la Metz. Meciul tur se va disputa în România pe 27 sau 28 aprilie, în vreme ce returul din Franța se va juca o săptămână mai târziu.