Cosmin Matei a dezvăluit cum a fost depistat pozitiv la testul antidoping: „Am intrat într-o situație fără voia mea”

Meciul dintre Sepsi și FCSB s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în runda cu numărul șase din play-off-ul actualei stagiuni. Cosmin Matei, experimentatul fotbalist al covăsnenilor, și-a făcut apariția după ce a fost suspendat din cauza unui rezultat pozitiv la testul anti-doping.

Florinel Coman a deschis scorul în partida de pe terenul jucătorilor lui Bernd Storck, în minutul 9. Roland Varga a restabilit egalitatea în minutul 22, însă scorul pauzei avea să fie altul, întrucât David Miculescu, cel care l-a înlocuit pe Florinel Coman în urma accidentării suferite, a înscris în minutul 34. Ultima reușită a meciului a fost semnată de Florin Ștefan, fundașul gazdelor, în minutul 70, după o eroare gravă comisă de portarul roș-albaștrilor, Ștefan Târnovanu.

Cosmin Matei: ”Mă bucur că am revenit”

Mijlocașul celor de la Sepsi a fost depistat pozitiv la testul antidoping făcut după meciul cu Universitatea Craiova, scor 1-3, și este suspect de dopaj. Acesta a dezvăluit cum a reușit să iasă pozitiv la testul antidoping efectuat în luna februarie.

„Am intrat într-o situație fără voia mea, este greu. Este o procedură în desfășurare. Am colaborat cu cei de la ANAD.

Sper să se termine această perioadă grea cu bine. Este cel mai greu lucru prin care poate trece un sportiv.

Nu mi-a venit să cred. Am aflat oricum la 10 zile după… Nici acum nu îmi vine să cred că am avut acest ghinion. A fost de la un pre-workout” a declarat Cosmin Matei pentru Digi Sport.

Echipe de start la Sepsi – FCSB:

Sepsi: Niczuly – Aganovic, Ciobotariu, Kecskes, Fl. Ștefan – R. Varga, Alimi, Rența, K . Varga – Debeljuh, Ștefănescu
Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Ninaj, Oroian, C. Matei, Kallaku, Popsa, Dumitrescu, Batzula, Safranko
Antrenor: Bernd Storck
Absenți: N. Păun, Oteliță

FCSB: Târnovanu – Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovic – Lixandru, Șut, Olaru – Oct. Popescu, Băluță, Coman
Rezerve: Udrea, Vlad, Panțîru, Haruț, Miculescu, Pandele, Antwi, Ov. Popescu, Alhassan, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous
Absenți: Luis Phelipe (accidentat).