Chinezii, la picioarele lui Andrea Compagno! Fostul atacant de la FCSB marchează pe bandă rulantă! Gigi Becali va blestema ziua în care l-a cedat

Fostul vârf al campioanei SuperLigii, Andrea Compagno (28 de ani), rupe plasele porților din China! Italianul a reușit să marcheze trei goluri în ultima etapă de campionat. Astfel, a ajuns la borna de opt goluri reușite pe parcursul a tot atâtea meciuri jucate.

În runda cu numărul 12 din campionatul Chinei, Tianjin Jimmen Tiger, formația lui Compagno, a trecut cu 4-2, în deplasare, de Cangzhou.

Andrea Compagno face legea în China!

Fostul jucător din compartimentul ofensiv al FCSB-ului și al celor de la FCU Craiova a deblocat tabela de marcaj în minutul 15. A marcat cu o execuție facilă, din interiorul careului advers. Vârful italian a stabilit scorul pauzei, 1-0 pentru Tianjin.

Ulterior, în actul secund al duelului din etapa a 12-a a campionatului Chinei, Andrea Compagno a majorat avantajul formației sale. Fostul atacant al campioanei SuperLigii a înscris în minutul 49, din careul mic al lui Cangzhou.

Gazdele au instrumentat o revenire de senzație, însă același Compagno a adus-o din nou pe Tianjin în avantaj. Italianul a înscris cu o lovitură de cap excelentă, din zona punctului cu var din careul adversarilor, în minutul 74. Tianjin Jimmen Tiger a mai punctat până la final, prin Albion Ademi (min. 80).

În urma victoriei cu 4-2, Andrea Compagno a ajuns la opt goluri, situându-se pe locul patru în topul golgheterilor Chinei. Wu Lei este cel mai bun marcator al campionatului, urmat de brazilienii Andre Luis și Pedro Henrique. Forma acestuia l-ar putea determina pe Gigi Becali să tragă concluzia că a greșit teribil în momentul în care l-a pus pe liber.

• Andrea Compagno a plecat de la FCSB în schimbul sumei infime de 120.000 de euro.
  • În actuala stagiune a Superligii, vârful din Italia a marcat de patru ori pentru campioană, în 18 meciuri.
  • Cu un sezon în urmă, Andrea Compagno a fost al doilea cel mai bun marcator al României. Doar Marko Dugandzic (Rapid) i-a luat fața atunci.

NU RATA: Andrea Compagno a aflat de la Baeten de ce a retrogradat FCU Craiova: ”Înțeleg perfect care e problema!”

Italianul știe care este cel mai potrivit atacant pentru FCSB

Gigi Becali dorește ca FCSB să ajungă în grupele Champions League. Pentru a se putea atinge această performanță colosală, patronul campioanei are nevoie de jucători extrem de valoroși. În acest sens, afaceristul de la „cârma” roș-albaștrilor a întocmit o listă spectaculoasă de transferuri.

Louis Munteanu, Denis Alibec, Florin Tănase și William Baeten sunt câteva dintre numele pe care „Războinicul Luminii” a pus ochii. Andrea Compagno, vârf plecat de la FCSB, și-a exprimat opinia în legătură cu fotbalistul care s-ar mula cel mai bine pe stilul de joc al campioanei României.

Florin Tănase este preferatul italianului, căruia nu îi displac nici Louis Munteanu și Denis Alibec.

„Toţi trei pe care i-a enumerat sunt jucători care au făcut foarte bine în acest campionat şi sunt jucători buni, cu nume. Poate Alibec, pentru că a fost la Steaua (n.r. – FCSB), dar vine după o schimbare. Nu ştiu, cel mai sigur că performează poate fi Tănase, în 2-3 ani a înscris 20 de goluri.

Dacă vrei unul sigur care marchează cred că ar trebui să fie el, dar nu ştiu dacă e el interesat sau nu pentru că joacă în Arabia, care este un campionat foarte important, nu ştiu dacă vrea înapoi la FCSB. Pentru FCSB, ar fi bun unul dintre aceşti trei jucători. Şi Munteanu e mai tânăr, dar a făcut bine”, a comunicat Andrea Compagno, conform orangesport.ro.