CFR e coșmarul lui Bergodi! Umilința din Giulești intră în topul all-time al celor mai dure eșecuri suferite de italian în România

Rapidul a pierdut al treilea meci consecutiv în play-off, iar ardelenii au creat tradiția că trupa lui CFR e coșmarul lui Bergodi. E a patra corecție severă pe care clujenii i-o administrează italianului de când acesta lucrează în România. I-au ”furat” și-un titlu, în 2020!

Pe axa Voluntari – Rapid, CFR e coșmarul lui Bergodi

Formația din Gruia a defilat în Giulești, ocazie cu care Rapidul a ieșit complet din calculele pentru titlu. CFR e însă coșmarul lui Bergodi, care-și completează un istoric negru în disputele directe cu ardelenii. Din 2005 până în prezent, italianul a pregătit în România pe FC Național, CFR Cluj, Rapid (3 mandate), Poli Iași, Steaua, ASA Tg. Mureș, Voluntari, CSU Craiova și Sepsi. Dar CFR e adversarul cel mai des întâlnit, care i-a administrat și cele mai severe eșecuri în Liga 1: de trei ori când pregătea Voluntariul (0-5, 0-5, 0-4) și o dată acum, pe banca Rapidului (1-4). Toate intră în topul de coșmar al partidelor lui Bergodi în calitate de antrenor în L1.

Clujenii i-au mai servit și altă dată 4 goluri într-o repriză!

Acest 1-4 din Giulești a însemnat și o repriză groaznică pentru Rapidul lui Bergodi. Patru goluri încasate în primele 45 de minute!

Nu e prima dată însă când italianul suferă o asemenea lovitură cu CFR. În noiembrie 2018, clujenii treceau cu 5-0 de Voluntari, în Gruia, cu 4 reușite semnate după pauză. Chiar Manea înscria atunci contra lui Bergodi, același care a punctat și acum la capătul unei faze formidabile create de Otele.

Cristi Manea a fost întrebat de transferul la Galatasaray. ”Voi da tot ce am mai bun”
Cristi Manea s-a specializat în goluri marcate împotriva lui Bergodi

Un alt 5-0 în CFR – Voluntari se consemna în septembrie 2019, tot cu Cristiano pe banca ilfovenilor. Hoban, interimarul de acum al clujenilor, înscria unul dintre goluri în urmă cu patru ani și jumătate.

De altfel, acestea sunt cele mai dure eșecuri adunate de Bergodi în disputele cu CFR. Și, per total, în România!

”Nu mai e nimic de spus. A fost o primă repriză de coșmar. Jucătorii au căzut din punct de vedere psihic. La pauză ar fi trebuit să îi schimb pe toți. Din păcate, toți suntem vinovați pentru acest rezultat. În acest moment, nu pot să fac o analiză, la cald. Am dispărut după meciul cu FCSB. Nu ne regăsim”, Cristiano Bergodi după eșecul cu CFR

I-au luat titlul în 2020, a obținut revanșa cu Cupa din 2022

În plus, CFR a stat în calea fericirii lui Bergodi și în momentul în care fostul lazial se afla cel mai aproape de titlu. Se întâmpla în august 2020, când Cristiano conducea CSU Craiova și a pierdut în Bănie ”finala” campionatului cu clujenii, 1-3. Oltenii au apucat atunci să conducă cu 1-0, dar golurile lui Vinicius, Boli și Deac au mutat fiesta din Craiova în Gruia.

O singură mare revanșă și-a luat, totuși, Bergodi în fața lui CFR. Le-a ”suflat” Cupa României în 2022, cu Sepsi, succes cu 2-1 în finală.

Cristiano Bergodi a cucerit Cupa României cu Sepsi în 2022 în dauna celor de la CFR Cluj. Credit line: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Acum, Bergodi a arătat însă ca un antrenor sedat contra lui CFR, care a mărșăluit spre cele trei puncte la numai câteva zile după dezastrul din Cupă, 0-4 cu Corvinul.

Cele mai severe înfrângeri suferite de Bergodi în România

CFR – Voluntari 5-0 (noiembrie 2018, L1)

CFR – Voluntari 5-0 (septembrie 2019, L1)

Farul – FC Național 4-0 (aprilie2006, L1)

Gaz Metan – Voluntari 4-0 (mai 2019, L1)

Viitorul – Voluntari 4-0 (august 2019, L1)

Voluntari – CFR 0-4 (decembrie 2019, L1)

Otopeni – Poli Iași 4-1 (mai 2009, L1)

Botoșani – Voluntari 4-1 (iulie 2019, L1)

Voluntari – CSU Craiova 1-4 (octombrie 2019, Cupa României)

Rapid – CFR 1-4 (aprilie 2024, L1)

FC Timișoara – Poli Iași 3-0 (aprilie 2009, L1)

Rapid – Pandurii 0-3 (mai 2015, L1)

Voluntari – Gaz Metan 0-3 (august 2019, L1)

Rapid – Sepsi 3-0 (ianuarie 2023, L1)

256 meciuri a adunat Cristiano Bergodi în Liga 1, unde și-a început aventura în 2005, când Gino Iorgulescu îl instala la FC Național

22 partide a disputat Bergodi contra lui CFR în L1: a strâns 5 victorii, 5 remize și 12 înfrângeri, golaveraj 22-42