Ce performanță pentru handbalul românesc! Două echipe calificate în Final Four-ul din EHF European League!

Gloria Bistrița și Dunărea Brăila au semnat o performanță uriașă pentru handbalul feminin românesc, după ce s-au calificat ambele în Final Four-ul din EHF European League, a doua competiție la nivel continental după Liga Campionilor.

După ce gruparea bistrițeană a atins această bornă în cursul zilei de sâmbătă, dispunând de formația maghiară Motherson Mosonmagyarovari cu scorul general de 59-55, după o dublă victorie, același lucru a fost reușit duminică și de echipa brăileană.

Performanță fabuloasă pentru handbalul feminin românesc: două echipe în Final Four-ul EHF European League!

A fost vorba tot despre o dublă victorie în fața celor de la Podravka, echipă din Croația, dar la o diferență mult mai consistentă la nivel de dublă manșă.

Dunărea Brăila, după ce s-a impus în turul din deplasare la 6 goluri diferență, scor 32-26, a câștigat și partida retur disputată la Buzău, scor 26-25.

Tragerea la sorți pentru Final Four se va desfășura în cursul zilei de luni și putem asista chiar la un duel între cele două echipe românești în semifinale. Această fază finală a competiției se va disputa în Austria, la Graz.

Aceste două rezultate fantastice au venit în contextul în care, de asemenea în cursul zilei de duminică, CSM București s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după o dublă victorie în fața lui Krim Ljubljana, fază în care se va duela cu franțuzoaicele de la Metz.

„Eu cred că este o bornă importantă pe care am atins-o astăzi, pentru un club care are 16 ani de existență. Acest al 9-lea an de calificare succesivă în sferturile de finală cred că este un lucru important. Nu trebuie să sărbătorim foarte mult, dar acest lucru trebuie gustat. Cred că este important să bifăm aceste momente.

Cred că nu a fost o dublă manșă deloc ușoară, chiar dacă victoria din tur cu 30-24 ne-a pus într-o poziție bună. Pe lângă faptul că ne-am dorit calificarea, am vrut să ieșim învingători din acest meci și să ne bucurăm cu o atmosferă superbă. Două meciuri cu presiune.

CSM București s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor!

Meciurile astea au fost ca niște finale, pentru că sunt eliminatorii, foarte complicate. Acum că am intrat în sferturi, abia acum putem să vorbim de Final Four. O să fie o luptă foarte puternică, grea și complicată. Cu siguranță Metz este o echipă puternică. După cum vedeți, nivelul Ligii Campionilor arată 10-12 echipe puternice. Ne respectăm adversarul, dar astăzi este doar despre a savura această victorie.

Ne vom pregăti pentru un adversar bun, la fel cum o vor face și ei. Este respect din partea ambelor echipe, așa că o să fie un sfert de finală echilibrat, intens și puternic, ceea ce își dorește toată lumea.

Acum vorbesc de Final Four pentru că abia acum am ajuns în poziția de a ne lupta pentru trofeu. În acest moment este o altă energie a competiției și cumva mă bucur că am jucat un meci de play-off și nu ne-am calificat direct în sferturi”, a spus antrenorul Adrian Vasile la finalul manșei retur.