Bogdan Andone l-a făcut praf pe George Găman pentru deciziile sale din victoria cu Dinamo! Cum a motivat antrenorul lui FC Botoșani eliminarea sa din prima repriză

Bogdan Andone (49 de ani), tehnicianul celor de la FC Botoșani, și-a exprimat poziția față hotărârile pe care George Găman le-a luat la meciul cu Dinamo, câștigat de moldoveni într-un mod dramatic. Antrenorul botoșănenilor a fost eliminat în prima repriză, după ce a răbufnit la adresa „oficialului” partidei.

Gazdele derby-ului din zona retrogradării s-au impus la limită contra „câinilor”, scor 2-1, aruncând în aer lupta pentru salvarea de la căderea în eșalonul secund al fotbalului românesc. La acest moment, FC Botoșani ocupă poziția a șaptea în play-out, prima care duce la baraj. Moldovenii au de recuperat un singur punct pentru izbăvire, față de FC Voluntari, formația de pe locul șase, întâiul loc ce asigură rămânerea în SuperLiga. De partea cealaltă, situația lui Dinamo a devenit una infernală. Bucureștenii se situează pe poziția a 9-a, penultima, cu 20 de puncte, iar salvarea directă pare să se îndepărteze considerabil, având în vedere faptul că fotbaliștii lui Zeljko Kopic pierd extrem de multe puncte pe finalul partidelor din ultima vreme.

Bogdan Andone, fără milă la adresa lui George Găman, după duelul cu Dinamo

Antrenorul de 49 de ani al celor de la FC Botoșani a discutat despre desfășurarea partidei cu Dinamo și despre greșelile de arbitraj pe care, în viziunea sa, George Găman le-a comis. Înainte de toate, Bogdan Andone și-a cerut scuze pentru ieșirea care i-a adus eliminarea în prima parte a jocului de pe terenul moldovenilor. Ulterior, tehnicianul botoșănenilor a explicat de ce a răbufnit la adresa „oficialului”. Conform opiniei lui Bogdan Andone, hotărârile din partida de marți seară au fost pro-Dinamo.

„Vreau să-mi cer scuze, pentru că este o imagine și un moment care nu mă caracterizează. Am râs așa amar. Vreau să explic de ce mi-am ieșit din fire în cazul respectiv. Se scrie că a fost vorba de un simplu aut, dar ne raportăm la minutul 30, când s-a dictat chiar în fața mea un aut.

Apoi a venit Țigănașu cu capul spart, unde s-a dictat penalty. Nu exista nicio șansă să se dea penalty. Asta era încărcătura care era în mine în momentul de față și a culminat cu momentul în care s-a dictat aut pentru echipa adversă, eronat, de asemenea.

Indiferent de ce s-a întâmplat, nu trebuia să reacționez așa. Importanța acestor jocuri este enormă și de aceea trebuie să se gestioneze meciurile cum trebuie. Se joacă soarta unor cluburi în aceste momente, iar aceste meciuri nu trebuie decise de arbitru. Ați văzut că sunt fotografii cu Țigănașu cu capul spart, care două-trei zile nu are voie să facă efort. Șeroni e accidentat și el, nici măcar nu s-a dat fault…”, a afirmat Bogdan Andone, potrivit digisport.ro.

„Mai sunt 3 meciuri extrem de dificile, până acum nu am realizat nimic”

Antrenorul echipei patronate de către Valeriu Iftime și-a continuat discursul, abordând perioada pe care FC Botoșani o are în față. Potrivit spuselor lui Bogdan Andone, diferența dintre forma echipei din prezent și cea din momentul preluării este colosală. Acesta a subliniat importanța următoarelor meciuri, pe care FC Botoșani este obligată să le câștige pentru a scăpa de emoțiile retrogradării.

„Suntem într-o poziție bună, pentru că momentul în care am luat echipa în ianuarie, diferența era enormă. Nu știu cine credea că se poate salva echipa, dar trebuie să rămânem realiști și cu picioarele pe pământ.

Mai sunt 3 meciuri extrem de dificile și importante, iar până acum nu am realizat nimic. Echipa avea o victorie în 21 de etape înainte. Am muncit foarte mult, întregul staff, am lucrat pentru intensitate. Au fost momente delicate, când am fost egalați în ultimele minute”, a adăugat antrenorul lui FC Botoșani, conform sursei citate anterior.