Reacția lui Bogdan Andone, după victoria vitală cu Dinamo: ”Cea mai importantă este credința jucătorilor”

FC Botoșani a învins-o pe Dinamo București, marți seară, scor 2-1 într-o partidă din etapa a 6-a a play-out-ului din Superligă

Golurile moldovenilor au fost înscrise de Gabriel Moura – autogol, în minutul 13, și Sebastian Mailat, în minutul 90+1. Pentru ”câini” a punctat Astrit Selmani, în minutul 45+1.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat pe locul 13 (de baraj), cu 21 de puncte, în timp ce Dinamo a picat pe loc retrogradabil – 15, cu 20 de puncte.

Bogdan Andone, după victoria cu Dinamo: ”Azi, Dumnezeu ne-a dat punctele înapoi”

Antrenorul celor de la FC Botoșani, Bogdan Andone, s-a declarat mulțumit de rezultatul final, însă nu toate aspectele l-au mulțumit.

Tehnicianul a fost eliminat de centralul George Găman și îl paște o suspendare.

Dincolo de aceste aspecte, Bogdan Andone a ținut să le mulțumească jucătorilor pentru determinare și efort, într-o partidă atât de importantă cum era disputa cu Dinamo.

O victorie dramatică, dar importantă. Cea mai importantă este credința băieților în echipă. În alte meciuri am pierdut pe final,. Azi, Dumnezeu ne-a dat punctele înapoi.

Nu vreau să mai discut subiectul ăsta (n.r. – despre eliminarea sa din prima repriză), dar la noi nu prea poți să ai dialog cu arbitrii.

Le-am transmis (n.r.- jucătorilor) că trebuie să avem multă răbdare, că trebuie să avem încredere să jucăm până la fluierul final al arbitrului.

Mă bucur pentru Mailat că are trei goluri în trei meciuri. Am făcut un pas important azi. Suntem obișnuiți cu presiunea asta. Am spus-o, am încercat să nu pun eu presiune pe băieți.

Atmosfera a fost extraordinară. Le mulțumesc suporterilor. Le dau încredere jucătorilor. Îi rog să vină și la meciul de la Ploiești”, a declarat Bogdan Andone după meci, conform digisport.ro.

În etapa viitoare, programată pe 29 aprilie, FC Botoșani va juca pe terenul celor de Petrolul Ploiești, în etapa a 7-a din play-out.

De partea cealaltă, pe 26 aprilie, Dinamo va juca acasă, contra celor de la FC Voluntari. Un meci capital.