Așteptarea a luat sfârșit! Ange Postecoglou a cedat presiunii fanilor și l-a introdus pe teren pe Radu Drăgușin în meciul Tottenham – Burnley!

Ange Postecoglou a apelat din nou la serviciile lui Radu Drăgușin după șase meciuri consecutive în care fundașul central român în vârstă de 22 de ani nu a bifat nici măcar un minut în Premier League.

S-a întâmplat la meciul pe care Tottenham l-a disputat pe teren propriu în compania celor de la Burnley, în etapa cu numărul 37 din acest sezon.

Radu Drăgușin a bifat primele minute în Premier League după șase meciuri de așteptare, în Tottenham – Burnley

Internaționalul român a început și această partidă doar pe banca de rezerve, fapt care i-a înfuriat pe fanii londonezilor, dar a fost introdus pe teren în minutul 75 în locul lui Oliver Skipp, mijlocaș central la bază, care însă în acest joc a fost trimis în flancul stâng al apărării, acolo unde „pintenii” au probleme foarte mari de efectiv în acest final de stagiune.

De notat este că românul nu a fost nevoit să evolueze în finalul de meci ca fundaș stânga, o poziție neobișnuită și incomodă pentru el, ci Ange Postegoclou a operat o modificare de sistem, trecând la un modul cu trei apărători centrali, Drăgușin, Cristian Romero și Micky van de Ven.

La scurt timp după ce fostul fotbalist de la Juventus sau Genoa a intrat pe teren, moment ce s-a petrecut la scorul de 1-1, echipa sa a reușit să marcheze golul de 2-1, prin van de Ven, cel care a fost prins de o fază în preajma careului advers, a intrat în posesia mingii și a finalizat în stil de mare atacant, cu piciorul stâng din marginea careului de 16 metri, fără șanse pentru portarul advers.

Fanii ar fi vrut ca internaționalul român să fie chiar titularizat de Ange Postecoglou

După cum s-a notat anterior, fanii lui Tottenham au răbufnit înaintea acestui meci la adresa antrenorului Ange Postecoglou din cauza deciziei acestuia de a nu-l titulariza pe Radu Drăgușin, în condițiile în care tehnicianul australian de origine greacă a ales să mizeze pe un mijlocaș central pentru postul deficitar de fundaș stânga.

„Skipp, fundaș stânga? Ce a făcut Drăgușin de nu e titular? Îmi lipsește ceva?”, „Ce are Ange cu Drăgușin? Într-o situație ca asta nu are încredere într-un transfer pe care chiar el l-a aprobat? Ar fi putut să joace cu el, iar Van de Ven să fie mutat pe postul de fundaș stânga”, „De ce l-am mai transferat pe Drăgușin?”, „Care e rostul pentru care a fost adus Drăgușin? Van de Ven a jucat fundaș stânga la naționala Olandei. Putea fi jucat acolo, iar Drăgușin în centru pentru a primi minute. Postecoglou preferă să îl lase pe bancă și să joace cu un mijlocaș pe postul de fundaș stânga”, „Nu pot să înțeleg cum Skipp e în fața lui Drăgușin”, au fost unele dintre comentariile postate de fanii grupării din Nordul Londrei în mediul online.