Adrian Mutu, supărat pe fotbaliștii lui CFR Cluj după meciul cu Oțelul: „Mingea nu trebuia să ajungă la noi în careu!”

Adrian Mutu a fost supărat pe fotbaliștii lui CFR Cluj după meciul cu Oțelul, din deplasare, încheiat cu scorul de 2-2. Cisotti a adus egalarea pentru gălățeni în minutul 90+6.

Antrenorul clujenilor a analizat partida contra elevilor lui Dorinel Munteanu, nefiind mulțumit de faptul că echipa sa a primit gol în prelungirile întâlnirii. Acesta a avut, însă, cuvinte de laudă la adresa unui fotbalist de la CFR Cluj. Philip Otele este remarcatul lui Adrian Mutu, după o nouă partidă reușită a acestuia.

Adrian Mutu, supărat pe fotbaliștii lui CFR Cluj după meciul cu Oțelul

„Briliantul” a vorbit despre meciul pe care formația sa l-a disputat la Galați, în etapa a 28-a a Superligii. Oțelul a deschis scorul în minutul 36, după o execuție senzațională a lui Alex Pop, dar Otele a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, în ultimul minut al primei reprize. Fotbalistul a fost lăudat de Mutu la finalul partidei. Otele a ajuns la 12 goluri marcate în acest sezon.

Partida părea că va fi câștigată de CFR Cluj după golul lui Tachtsidis (min. 88) din penalty, dar Oțelul a găsit resursele necesare pentru a egala, în minutul 90+6, tot din lovitură de pedeapsă, prin Cisotti. Adrian Mutu consideră că a fost un meci dificil, de uzură, afirmând că formația sa a pierdut două puncte din această întâlnire. Antrenorul lui CFR Cluj l-a lăudat pe Alex Pop în urma reușitei magnifice, dar și-a criticat fotbaliștii pentru modul în care au stat în apărare după ce au marcat golul doi.

„A fost un meci de luptă, cum anticipam. Am pierdut două puncte, nu am gestionat bine minutele de final. Întotdeauna când vii pe un teren greu, la o echipă agresivă, trebuie să te lupți. Au fost multe mingi lungi, dueluri la mijlocul terenului. Apoi s-au lungit echipele și au apărut ocazii. Pop a marcat un gol foarte frumos, l-am aplaudat. Nu sunt supărat pe Sava. Sunt supărat de cum am gestionat meciul după golul doi, mingea nu trebuia să ajungă la noi în careu. Cred că mingea nu trebuia să ajungă acolo, aveam superioritate, a centrat dintre 3 jucători de la noi. Otele, când e în formă, e imposibil de oprit. Mă bucur că a dat gol, dar nu ne ajută prea mult asta, plecăm doar cu un punct”, a afirmat Adrian Mutu la finalul partidei

Tehnicianul lui CFR Cluj a vorbit și despre lupta la titlu

În continuare, Adrian Mutu a abordat problema luptei la titlu. În urma egalului cu Oțelul, din deplasare, CFR Cluj se află pe poziția a 2-a în clasament, la un punct în fața Rapidului, echipa de pe locul trei. Elevii „Briliantului” au marcat 52 de goluri în acest sezon, având primul atac din Superliga. Mutu consideră că FCSB pornește cu prima șansă la câștigarea campionatului.

„Practic, FCSB are prima șansă, e la multe puncte distanță. Vom vedea, nu mă gândesc la FCSB, ci la noi. Trebuie să o luăm meci cu meci. Avem meci peste 3 zile, mergem la Constanța să câștigăm. Ne așteaptă un meci foarte greu la Constanța, vor fi schimbări”, a mai adăugat Adrian Mutu

Fotbaliștii din Gruia au de recuperat nouă puncte pentru a ajunge la egalitate cu FCSB, formația de pe primul loc. Următoarea partidă a clujenilor este cea cu Farul, din deplasare, meci care va avea loc pe 2 martie. La o săptămână distanță, CFR Cluj dă piept cu Hermannstadt pe teren propriu.