A luptat de la egal la egal cu Madison Keys, la Madrid Open 2024, dar jucătoarea noastră a fost eliminată!

A jucat şi a făcut spectacol de la egal la egal cu Madison Keys (favorită 18), în turul 2 de la WTA 1000 de la Madrid, dar, din păcate, românca a fost eliminată.

Irina Begu a jucat un tenis de calitate, într-un meci aprig, de două ore și 11 minute. Americanca a învins, 7-6(3), 7-6(6).

Cum s-a jucat meciul Madison Keys – Irina Begu 7-6(3), 7-6(6)

Irina Begu a fost o „nucă” tare pentru Madison Keys. Primul set a fost decis în tie-break, după 66 de minute de joc. Irina a luat decizii eronate însă în tie-break, ce au cântărit până la urmă decisiv în câștigarea primului set de către americancă (scor 7-3).

În setul 2, la 5-3 pentru jucătoarea de peste Ocean, Begu a pus-o în dificultate pe adversară, iar Irina a realizat breakul la ultima strigare (5-4). Românca de 33 de ani a cedat tot în tie-break. Victoria lui Keys a venit după un meci care a durat două ore și 11 minute.

Begu o învinsese pe Linda Fruhvirtova

Irina Begu (128 WTA) a avut parte de un debut fantastic la turneul WTA 1000 de la Madrid, reușind victoria contra Lindei Fruhvirtova (146 WTA). Românca a avut nevoie de două ore și patru minute pentru a dispune de jucătoarea din Cehia, obținând succesul în două seturi, scor 6-4, 7-6(0).

Victoria din primul tur i-a adus Irinei Begu un cec de 30.225 de euro și 35 de puncte WTA. Drumul româncei de pe locul 128 WTA la Madrid s-a oprit însă după meciul cu Madison Keys.

Turneul Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie – 5 mai. Este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.