Vasile Maftei a analizat metodele lui Dan Petrescu de antrenament de la CFR Cluj și a dat un verdict foarte dur.
Ce spune Vasile Maftei despre metodele lui Dan Petrescu de antrenament. Verdict dur al fostului fotbalist
Fostul fundaș consideră că abordarea foarte dură a lui Dan Petrescu nu mai este o soluție în fotbalul de astăzi, având în vedere că situația s-a schimbat, iar jucătorii preferă o atitudine mai elegantă din partea antrenorilor.
„Dan Petrescu ne transmitea mereu că, dacă nu ne antrenăm bine, nu avem nicio șansă. Niciodată nu era mulțumit. Nu îmi aduc aminte să fi venit vreodată să zică: «Bă, bravo!». Chiar și când câștigam, zicea: «Eh, ați avut noroc». Făcea asta doar ca să te enerveze și, astfel, să te ambiționeze.
La Urziceni ți se dădea un bonus dacă intrai în meci, indiferent de rezultat. Ce supărare era dacă pierdeai bonusul! Asta era strategia clubului.
Părerea mea e că acum lucrurile nu mai funcționează așa. Trebuie să găsim alte metode de a-i stimula pe jucători, pentru că trăim alte vremuri, copiii sunt altfel crescuți, trebuie să avem mare grijă la ceea ce le transmitem. Orice se poate interpreta, orice. Juniorii sunt foarte sensibili, au o plasă de siguranță acasă, nu vin de foame la fotbal”, a povestit Vasile Maftei, potrivit gsp.ro.
Dan Petrescu le dă peste nas fanilor care-i cer demisia! Antrenorul a dezvăluit care este relația adevărată cu Ioan Varga: „Doar mesaje cu inimioară!”
Dan Petrescu le dă peste nas fanilor de la CFR Cluj care îi cer demisia meci de meci, explicând că relația cu patronul Neluțu Varga este una foarte bună.
Antrenorul de la CFR Cluj a precizat că are o relația extraordinară cu Ioan Varga, motiv pentru care nu va pleca de la echipă. Ba mai mult, tehnicianul vrea să revină la forma excelentă care l-a consacrat în Superligă.
„Eu înțeleg și presa, înțeleg și lumea, toată lumea vrea să apară ceva și e ok să se mai scrie niște lucruri, m-au deranjat foarte multe lucruri, dar asta se întâmplă de foarte mulți ani.
Nu am cum să schimb. Sper să fie ascultat ce spun eu. S-a spus că am fost certat cu Balaj, n-am fost certat niciodată. S-a spus că nu știu ce a zis patronul despre mine. În opt ani de zile, nu m-am certat niciodată cu Neluțu Varga.
Dacă vreți să vedeți și mesajele primite de-a lungul anilor, chiar și de acum o săptămână, sunt toate numai mesaje pozitive, are încredere sută la sută în mine, cu inimioare, cu love, că mă iubește, că ține la mine și are încredere în mine. Astea sunt mesajele. Pe cuvântul meu de onoare dacă m-a certat domnul Varga vreodată.
Dacă îmi zice ceva în față, atunci se schimbă situația. Nu am avut nicio ceartă cu dânsul și, în același timp, cele mai mari performanțe ale mele ca antrenor le-am avut la CFR Cluj cu domnul Varga patron.
Eu îmi doresc în continuare să mai trăiesc momentele pe care le-am trăit la CFR. De aia sunt aici și muncesc. Am venit acum 10 luni, încerc să aduc glorie aici la club, împreună cu domnul Varga, nu am putut să fac rezultate fără patron.”