FCSB a învins Gloria Buzău pe Arena Națională cu scorul de 3-2 în etapa cu numărul 12 din acest sezon de Superliga. Golurile campioanei României au fost marcate de Octavian Popescu în minutele 39 și 67, respectiv Daniel Bîrligea în minutul 75, cu prima sa reușită în campionat de la transferul de la CFR Cluj. Pentru gruparea antrenată de Eugen Neagoe au punctat Alexandru Jipa în minutul 5 și Mike Cestor în minutul 87.
În urma acestei victorii, echipa roș-albastră a urcat pe locul 7 în clasament, cu 16 puncte, două mai puține decât Petrolul Ploiești, ocupanta poziției a șasea, ultima care asigură prezența în play-off la finalul sezonului regulat, dar și cu un meci mai puțin disputat.
FCSB – Gloria Buzău 3-2, în etapa a 12-a din Superliga
Final de meci!
Min. 87: GOL GLORIA BUZĂU! Mike Cestor a marcat cu o lovitură de cap din careul mic după un corner executat de pe partea dreaptă!
Min. 84: Octavian Popescu, aproape de hattrick, dar mingea șutată de el a fost deviată de Olaru și s-a dus puțin pe lângă poartă!
Min. 75: GOL FCSB! Alex Băluță îl lasă singur cu portarul pe Daniel Bîrligea, iar acesta marchează fără emoții!
Min. 67: GOL FCSB! Octavian Popescu a înscris cu un șut excelent cu piciorul drept în diagonală din marginea careului de 16 metri!
Min. 56: Lazar scoate cu piciorul la șutul trimis de Daniel Bîrligea din unghi.
Min. 46: Alex Băluță, introdus pe teren la pauză, a șutat puternic cu piciorul drept din interiorul careului, peste poartă însă.
A început repriza secundă!
Pauză pe Arena Națională!
Min. 39: GOL FCSB! Octavian Popescu a executat perfect o lovitură liberă de la 18 metri, lateral stânga, și nu i-a dat nicio șansă portarului Lazar!
Min. 17: Același Ștefănescu a încercat o execuție elegantă din flancul drept, dar portarul Lazar a reținut fără prea mari probleme.
Min. 14: Ocazie mare de gol pentru FCSB! Marius Ștefănescu a șutat însă slab cu piciorul stâng din poziție foarte bună, pe lângă poartă, după o pasă primită de la Darius Olaru.
Min. 7: Penalty pentru FCSB după ce Ișfan l-a faultat prin alunecare pe Crețu în flancul drept, după ce acesta reușise să centreze din voleu! După consultarea monitorului VAR de la marginea terenului, arbitrul Sebastian Colțescu a întors decizia inițială!
Min. 5: GOL GLORIA BUZĂU! Jipa a luat o acțiune pe cont propriu în banda dreapta, a intrat în centrul, și-a driblat doi adversari și a șutat perfect cu piciorul stâng de la circa 20 de metri, fără șanse pentru Târnovanu!
A început meciul!
Echipele de start:
FCSB: Târnovanu – Crețu, Șut, Chiricheș, Panțîru – Alhassan, Edjouma – Ștefănescu, Olaru, Oct. Popescu – Miculescu
Rezerve: Vlad, Tănase, Bîrligea, Popa, Baeten, Băluță, Pantea, Musi, Radunovic, Luis Phelipe
Absenți: Popescu, Dawa (suspendați), Ngezana, Lixandru (accidentați)
Antrenor: Elias Charalambous
Întrucât Mihai Popescu și Joyskim Dawa sunt suspendați pentru acest meci, iar Siyabonga Ngezana este în continuare accidentat, Vlad Chiricheș a fost singurul fundaș central disponibil pentru campioana României la această partidă. Astfel, s-a apelat la varianta reprezentată de mijlocașul defensiv Adrian Șut pentru completarea cuplului de stoperi la jocul de pe Arena Națională.
Gloria Buzău: Lazar – Ciranni, Lovric, Cestor, Diego – Canadjija, Dr. Albu – Jipa, Tavares, Ișfan – Budescu
Rezerve: Greab, Railean, Grosu, Turda, Dobroavlevici, Dumitrașcu, Akhmatov, T. Călin, Tescan, Al. Stan, Ion Gheorghe, Matos
Antrenor: Eugen Neagoe
Arbitru: Sebastian Colțescu / Asistenți: Daniel Mitruți, Cristian Ilinca
Arbitru VAR: Florin Andrei / Asistent VAR: Andrei Antonie
Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Știrea inițială:
FCSB a impresionat deja pe plan european, reușind două victorii din două meciuri în UEFA Europa League. După triumful categoric de pe Arena Națională, scor 4-1 cu RFS, a urmat și victoria din Grecia, 1-0 cu PAOK.
Totuși, campionii României au mare nevoie de puncte și în Superliga României, aici unde ocupă doar locul 10, cu 13 puncte adunate în 10 meciuri. De cealaltă parte, Gloria Buzău are o situație mult mai complicată.
Echipa antrenată de Eugen Neagoe are doar 10 puncte în 11 meciuri jucate și se află pe locul 15 în Superligă.
Gigi Becali a anunțat echipa de start pentru meciul de Superligă: „Îi schimb pe toți în față!”
Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, a anunțat deja echipa de start pentru duelul din Superligă cu Gloria Buzău. Meciul este programat duminică, de la 21:00.
Gigi Becali a explicat clar că vor fi modificări importante pentru duelul cu Gloria Buzău. Deși MM Stoica a declarat recent că este deranjat de faptul că finanțatorul anunță echipele de start, dând un avantaj adversarilor, iată că Gigi Becali continuă „strategia”.
„O să vezi ce schimbări o să facem în primul 11. Vor fi vreo 7 schimbări. În fața o să fie schimbați toți. David Miculescu n-a fost titular cu PAOK. Ștefănescu n-a fost, o să fie. Malcom Edjouma n-a fost, o să fie.
Ca fundaș dreapta nu știu de Crețu acum, s-ar putea să jucăm cu Pantea. N-a fost Chiricheș, o să fie. N-a fost Panțîru, deci o să fie. Nu putem să îi dăm o șansă lui Vlad, ce jucăm cu Divizia C? Jucăm cu Buzăul, echipa care a făcut ceva. A bătut Farul mi se pare, nu? (n.r.- a învins Farul cu 1-0) O să jucăm cu Chiricheș și cu Șut, că n-ai altceva”, a spus Gigi Becali, conform Fanatik.
Cum poate arăta FCSB cu Gloria, conform spuselor lui Becali: Târnovanu – Pantea, Șut, Chiricheș, Panțîru – Edjouma, Alhassan – Ștefănescu, Olaru, Miculescu – Popa
Cum a început FCSB în meciul cu PAOK: Târnovanu – Crețu, Dawa, M. Popescu, Radunovic – Șut, Lixandru – Băluță, Olaru, Fl. Tănase – Bîrligea
Dumitru Dragomir nu este impresionat de favoritul de la FCSB al lui Gigi Becali
Deși patronul de la FCSB s-a entuziasmat și a declarat inclusiv că i-a pus o clauză prea mică lui Daniel Bîrligea, Dumitru Dragomir are o altă părere.
Fostul șef de la Liga Profesionistă de Fotbal îndeamnă la calm și spune că momentan Bîrligea nu face 15 milioane de euro. Totuși, nici Dumitru Dragomir nu exclude ca atacantului să-i crească cota de piață în viitor. Pentru moment însă, Dumitru Dragomir nu e dat pe spate de ce a văzut la fotbalistul luat de Becali de la CFR Cluj.
„A jucat bine Bîrligea, dar nu sunt convins în totalitate. Stai, să îl mai vedem în câteva meciuri. Să dea goluri.
E puternic, dar e prea devreme să vorbim de transfer pe 15 milioane de euro. Nu doar în Italia, ci oriunde. A făcut un meci bun, dar să mai așteptăm”, a declarat Mitică Dragomir pentru ProSport.