Luni seara, Rapid s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la Unirea Slobozia, în etapa cu numărul 10 din Superliga.
Marius Șumudică, mesaj special pentru jucătorii Rapidului
A fost doar al doilea succes al lui Marius Șumudică din momentul revenirii la Rapid. În acest moment, gruparea giuleșteană ocupă locul 8 în campionat, iar următorul duel se anunță unul extrem de dificil, contra Oțelului Galați.
Până atunci, Marius Șumudică a ținut să le redea încrederea jucătorilor săi și a avut un mesaj special la finalul jocului împotriva celor de la Slobozia. Prin intermediul unor imagini postate pe site-ul oficial al clubului se poate observa cum „Șumi” îi strânge pe jucători în jurul său și începe să îi felicite până rămâne fără voce.
Mesajul a fost transmis în limba engleză, asta pentru a putea ajunge și către jucătorii străini de la Rapid. Ulterior, Șumudică a făcut spectacol pe teren și a salutat galeria giuleștenilor în stilul inconfundabil, cu mult patos.
„Vă mulțumesc foarte mult! Este victoria voastră, va mulțumesc„, a strigat Șumudică, în limba engleză.
Marius Șumudică, în extaz după Unirea Slobozia – Rapid 1-2
Marius Șumudică a avut doar cuvinte de laudă la adresa jucătorilor săi, pe care i-a lăudat în primul rând pentru atitudinea arătată în meciul cu Unirea Slobozia.
„Nu știu dacă e echipa câștigătoare, și jucătorii care au intrat de pe bancă au intrat foarte bine. Țin să îi felicit pe jucători, este victoria lor în totalitate. Altă atitudine, nu cred că a venit vreo echipă să domine Slobozia așa cum am făcut-o noi. Asta înseamnă o echipă care vrea să devină mare, să revină în astfel de momente. Sunt bucuros pentru echipă, i-am și pupat la final de meci, i-am pupat pe toți, toți merită, am simțit o emulație, am simțit ceva care a dat pozitivitate echipei.
Îmi era rușine și de fani, de toată lumea. Trebuie să schimbăm. Dacă vom aceeași atitudine cum am avut-o azi, vom avea un grup puternic și cu cele două transferuri care vor veni, ne batem la play-off, la obiectivul pe care îl avem. Ca atitudine astăzi mi-au plăcut foarte mult, am avut o sumedenie de ocazii, am avut posesia, ceea ce Rapidul nu avea înainte, am arătat mai bine fizic, începem să creștem, am câștigat dueluri”, a spus Șumudică.