Dinamo se bate cu Universitatea Craiova pentru cele trei puncte în etapa a șaptea a SuperLigii, la București, pe „Arcul de Triumf”. Derby-ul dintre trupa lui Zeljko Kopic și elevii lui Costel Gâlcă poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport Pe Surse și în direct la televizor pe canalele Digi Sport 1 și Prima Sport 1.
Ahmed Bani (22 de ani) a deblocat tabela de marcaj după doar jumătate de minut, iar fanii „câinilor” au „explodat” de bucurie!
Ahmed Bani a punctat în meciul Dinamo – Universitatea Craiova, după ce s-a spus că ar avea oferte din alte campionate
Raul Opruț, aflat pe flancul stâng al dinamoviștilor, l-a angajat perfect pe kosovarul Astrit Selmani, unul dintre cei mai în formă jucători de care dispune croatul Zeljko Kopic.
Atacantul l-a servit în careu pe Ahmed Bani, care stătea la limita offside-ului. Tânărul „câine” a punctat la colțul lung, dar golul a fost validat după aproximativ trei minute, întrucât în primă instanță tușierul de pe acea parte a indicat o poziție neregulamentară a acestuia. Marian Barbu nu a fost chemat în fața monitorului VAR, cei din cabină ocupându-se de această fază. Este cel mai rapid gol înscris în această ediție de campionat.
Într-un final, reușita lui Ahmed Bani a fost validată, iar dinamoviștii au arătat cu vârf și îndesat că nu le-a picat prea bine faptul că Takuto Oshima, japonezul Craiovei, i-a numit „pisici” înaintea derby-ului.
Rămâne de văzut cum se va încheia duelul tare dintre Dinamo și echipa de pe „Ion Oblemenco”. Cert este că derby-ul se anunță unul incendiar, dat fiind debutul partidei.
Pe ce echipe de start au mizat Zeljko Kopic și Costel Gâlcă pe „Arcul de Triumf”:
Dinamo: Golubovic – Sivis, K. Boateng, Homawoo, Opruț – Milanov, Gnahore, Cîrjan – Bani, Selmani, Abdallah
Rezerve: Ailiesei, Licsandru, Soro, Bordușanu, Patriche, Caragea, A. Irimia, Amzăr, A. Florescu, Mărginean, C. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic
Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Zajkov, Bancu – Oshima, Mekvabishvili – Bană, Mitriță, Paradela – Koljic
Rezerve: Lung, Ndong, Sierra, Badelj, Screciu, Houri, Danciu, Mora, Baiaram, Barbu, A. Ivan
Antrenor: Costel Gâlcă
Stadion: „Arcul de Triumf”, București
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș). Asistenți: Ovidiu Artene (Vaslui), Stelian Slabu (Brașov)
Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș). Asistent VAR: Andrei Antonie (București)