Zeljko Kopic l-a analizat pe Mirel Rădoi înaintea meciului Dinamo – Universitatea Craiova. Verdictul croatului: „Face o treabă excelentă”

Zeljko Kopic, tehnicianul principal al lui Dinamo, a vorbit în termeni laudativi despre Mirel Rădoi înaintea derby-ului cu Universitatea Craiova. Meciul din cadrul rundei a cincea din play-off-ul SuperLigii este programat luni, 21 aprilie, cu începere de la ora 21:00, pe Arena Națională.

Zeljko Kopic, antrenorul lui Dinamo, apreciază stilul de joc pe care l-a impus Mirel Rădoi la Universitatea Craiova: „Echipa e compactă, agresivă, au calitate individuală și colectivă”

Printre altele, croatul a explicat că elevii lui s-au pregătit foarte bine înaintea partidei cu oltenii. Kopic știe că derby-ul cu Universitatea Craiova va fi extrem de complicat, dar simte că Dinamo are o șansă importantă, întrucât „câinii” i-au demonstrat pe durata sesiunilor de pregătire că sunt gata să facă față încercării.

Despre Mirel Rădoi, „principalul” formației bucureștene a opinat că și-a pus amprenta asupra jocului prestat de trupa de pe „Ion Oblemenco”. Zeljko Kopic a punctat agresivitatea Craiovei, dar și faptul că fotbaliștii lui Rădoi au calitate individuală, formând totodată un grup puternic.

„Am avut o săptămână bună de pregătire. Acum vom avea alt meci dificil, împotriva Craiovei. Simt că echipa este pregătită să lupte, să iasă pe teren și să dea totul.

Toți adversarii din play-off au calitate, sunt multe meciuri echilibrate. Detaliile fac diferența. Cred cu adevărat în echipa noastră, în mentalitatea ei. În restul de șase meciuri vom lupta!

Cred că domnul Rădoi face o treabă excelentă acolo. Echipa este compactă, agresivă. Au calitate individuală și colectivă și fac o treabă foarte bună în acest moment. Au o echipă bună și ne va fi greu.

Cei care s-au antrenat sunt pregătiți, în formă bună. Ceilalți, cu probleme, sunt mai bine. Vom vedea pe cine vom folosi, dar în curând majoritatea vor reveni pe teren. Nu vom avea tot lotul apt de joc, dar, în mare parte, da”, a declarat Zeljko Kopic la conferința de presă organizată cu scopul prefațării partidei Dinamo – Universitatea Craiova.

Dacă „principalul” croat al „haitei” a vorbit în termeni pozitivi despre rivalii din Bănie, putem spune că și Mirel Rădoi, omologul său, a recurs la același gest pe durata întâlnirii cu oamenii de presă.

Mirel Rădoi: „Prindem Dinamo într-o formă foarte bună”

Antrenorul Craiovei a transmis că se aștepta ca Dinamo să arată mai rău în compartimentul defensiv pe parcursul încleștării cu U Cluj, pe care „câinii” au câștigat-o în etapa #4 din play-off, scor 4-2, în deplasare.

Kopic s-a văzut nevoit să improvizeze în zona fundașilor centrali, neavându-i pe Homawoo și Boateng la dispoziție. Astfel, mijlocașul Andrei Mărginean și apărătorul stânga Raul Opruț au acoperit acele posturi contra „șepcilor roșii”.

„Un derby încins și mult așteptat al fotbalului românesc. Prindem Dinamo într-o formă foarte bună și din punct de vedere al rezultatelor și al jocului. Am înțeles că jucătorii accidentați încep să-și revină. Cred că până la ora partidei și noi vom fi 100%, pentru că am avut câteva zile cu antrenamente foarte grele.

După partida cu FCSB jucătorii au resimțit o stare de oboseală și cred că până la partida de luni ne vom reveni. În mod normal ar trebui să lăsăm deoparte meciurile din sezonul regulat și trebuie să ne concentrăm pe meciul de luni din play-off. Nu vom mai avea alte partide pentru a recupera din puncte.

Important este să ne dăm seama că partidele sunt foarte puține și foarte importante și nu mai avem timp să recuperăm punctele pierdute. (n.r. Despre victoria lui Dinamo la Cluj) Am văzut o echipă care a avut mari probleme în compartimentul defensiv. A reușit să se apere la 40 de metri de propria poartă, cu foarte multe dueluri câștigate prin Mărginean și Opruț. Doi jucători care m-au impresionat prin agresivitatea lor.

„Mă așteptam ca Dinamo să arate mult mai multe probleme pe plan defensiv”

Mă așteptam ca Dinamo să arate mult mai multe probleme pe plan defensiv. M-am înșelat și au arătat foarte bine. Nu cred că putem spune că e munca dintr-o parte, pe lângă antrenor și jucători este și meritul clubului pentru că a pus la dispoziție jucători de care antrenorul a avut nevoie, deci nu e întâmplător ce s-a întâmplat acolo.

(n.r. Dacă are Dinamo un jucător la fel de bun ca Mitriță) Eu la Dinamo am observat alte lucruri. Nu încearcă să depindă de un singur jucător, indiferent că a fost Politic, Perica, Abdallah. De fiecare dată au încercat ca jocul echipei să primeze. Nu cred că ei acum se bazează pe un singur jucător.

(n.r. Dacă Dinamo prinde podiumul) Nu știu, sincer, sunt multe puncte puse în joc și oricine cred că poate ajunge acolo în față. În afară de Cicâldău și Paradela, sunt mici probleme și vom vedea până la ora partidei care se vor rezolva. (n.r. Dacă va conta că oltenii vor juca după FCSB – CFR Cluj) Nu are importanță pentru mine. Pe mine mă preocupă cum ne pregătim în fiecare zi.

După etapa a șasea mă voi uita la clasament și vedem atunci pe ce poziție suntem”, a afirmat Mirel Rădoi la conferința de presă.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare