Vlad Chiricheș, revenire pe teren pentru FCSB! Un alt fotbalist s-a întors în amicalul cu Gloria Buzău

S-a consemnat revenirea lui Vlad Chiricheș pe teren pentru FCSB, în partida de pregătire contra Gloriei Buzău, după o perioadă extrem de lungă în care a fost nevoit să stea pe tușă, din cauza unei accidentări.

Amicalul dintre echipa patronată de către Gigi Becali și buzoieni s-a disputat sâmbătă, scorul final fiind 1-1. Pentru Gloria Buzău a înscris chiar un fotbalist împrumutat de la FCSB, în timp ce trupa lui Elias Charalambous a punctat prin David Miculescu.

Vlad Chiricheș a fost căpitan în amicalul dintre FCSB și Gloria Buzău

Staff-ul roș-albaștrilor i-a oferit lui Vlad Chiricheș banderola de căpitan în partida de pregătire, pe care fundașul a început-o din postura de titular. Nu a fost singura revenire a celor de la FCSB, întrucât și Denis Haruț a jucat în acest amical, după accidentarea suferită în trecut.

Surprinzător, Gloria Buzău este echipa care a deblocat tabela de marcaj, în minutul 7, prin Matei Tănasă, fotbalist venit sub formă de împrumut chiar de la FCSB. Spre sfârșitul primei reprize, în minutul 41, David Miculescu a stabilit scorul final.

La această partidă, formația bucureșteană nu s-a putut baza pe serviciile mai multor jucători care au fost convocați la echipele naționale, precum Florinel Coman, Darius Olaru, Ștefan Târnovanu sau Risto Radunovic.

Vlad Chiricheș îi poate ajuta pe roș-albaștri să ajungă campioni

Revenirea lui Vlad Chiricheș pe terenul de fotbal reprezintă o veste mare pentru FCSB, întrucât fundașul poate pune umărul la obținerea titlului în SuperLiga. Se poate spune același lucru și despre Denis Haruț, fiind mare nevoie de ambii fotbaliști în play-off. Echipa antrenată de către Elias Charalambous ocupă prima poziție în clasamentul competiției interne, cu 35 de puncte obținute.

În spatele roș-albaștrilor, pe locul trei, se află marii rivali de la Rapid, care i-au umilit în derby-ul de pe Arena Națională, din ultima etapă a sezonului regulat. Giuleștenii se află la egalitate de puncte (28) cu ocupanta locului doi, Universitatea Craiova.

În prima etapă din play-off-ul acestui sezon de SuperLiga, FCSB s-a impus, pe teren propriu, în fața celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, cu scorul de 2-1. Golurile roș-albaștrilor au fost marcate de Florinel Coman, golgheterul SuperLigii (minutul 11), și Alexandru Băluță (minutul 40), în timp ce pentru covăsneni a înscris Debeljuh (minutul 25), din penalty.

În runda cu numărul doi, FCSB se va deplasa la Ovidiu, pentru duelul cu Farul Constanța, formație pregătită de „Regele” Hagi. Constănțenii au câștigat în prima etapă din play-off, în Giulești, scor 2-1, după o „dublă” a lui Louis Munteanu.