VIDEO | Valentin Mihăilă o duce pe Parma mai aproape de Serie A! Gol superb marcat de român

Valentin Mihăilă (24 de ani) a marcat un gol superb în victoria Parmei cu Lecco, din runda 35 a campionatului din Serie B. Dennis Man nu a fost în lotul ”cruciaților”, care sunt ca și promovați.

O veste rea și una bună pentru Edi Iordănescu. Dennis Man nu a fost în lotul celor de la Parma și îi provoacă emoții selecționerului, cu doar două luni înaintea startului Campionatului European din Germania. Cu atât mai mult cu cât naționala l-a pierdut deja pe Olimpiu Moruțan, accidentat grav.

Valentin Mihăilă a marcat în victoria Parmei cu Lecco

Vestea bună vine din partea lui Valentin Mihăilă. Ex-jucătorul Universității Craiova a fost titular în meciul din runda 35 și a ieșit imediat la rampă.

”Aripa” naționalei a punctat în minutul 22, cu un șut superb de la marginea careului mare. (VIDEO)

Golul românului a adus liniștea pentru gazde, care deschiseseră scorul prin Bernabe. La pauză, Parma conducea cu 3-0, iar repriza a doua a mai adus o reușită din partea lui Camara (Min. 88).

Cu trei etape înaintea finalului de sezon, Parma este lider în Serie B, cu 73 de puncte.

Liderul din Serie B este ca și promovat în Serie A. Are șase puncte peste echipele de pe locurile 2 și 3.

Dennis Man, la mare căutare în Europa

Dacă Valentin Mihăilă a avut probleme cu veșnicile accidentări, Dennis Man a avut un sezon reușit, iar interesul pentru român nu a întârziat să apară.

Borussia Dortmund ar fi una dintre echipele care l-ar urmări pe fostul jucător al FCSB.

„Borussia Dortmund sau alte echipe îl urmăresc, este normal, a avut evoluții foarte bune. Că dau 12 sau 14 miliaone, asta e altă problemă. Eu, din experiența mea, nicio echipă… prima dată întreabă cât costă un jucător.

Multe echipe îl urmăresc, dar nimeni nu poate să facă… este un jucător sub contract, perioada de mercato nici nu este deschisă. Întâi să termine campionatul, să fie promovat, să se deschidă perioada de transferuri. El este bine, liniștit, vrea să promoveze cu echipa. Se simte bine la Parma, ce va fi va fi.

A fost o periodă de acomodare, nu este nimic, a fost tot timpul un jucător important. Valentin Mihăilă a trecut prin accidentări. Nu a avut continuitate, și el va fi foarte foarte important”, a spus Victor Becali pentru Sport pe Surse.