VIDEO. Sebastian Colțescu, pus la zid pentru penalty-ul acordat giuleștenilor în Farul – Rapid! Oaspeții au restabilit egalitatea în urma deciziei de arbitraj

Sebastian Colțescu (46 de ani), „oficialul” care s-a ocupat de duelul tare dintre Farul și Rapid, din etapa a șasea a play-off-ului, le-a acordat un penalty controversat giuleștenilor pe finalul primei reprize a partidei de la Ovidiu. „Marinarii” au contestat cu vehemență decizia arbitrului.

Tabela de marcaj a fost deblocată în minutul 40, după ce vedeta constănțenilor, Louis Munteanu, a marcat din nou pentru Farul. Egalarea s-a produs în prelungirile primei părți, după ce Albion Rrahmani a transformat lovitura de pedeapsă dictată de Colțescu. La pauză s-a intrat la egalitate, scor 1-1.

Sebastian Colțescu a dictat un 11 metri în Farul – Rapid

În prelungirile primei părți a jocului de la Ovidiu, Andrei Borza a jucat balonul în careul campioanei României, iar Dragoș Nedelcu, experimentatul fotbalist din lotul lui Gică Hagi, a atins mingea cu mâna.

În primă fază, Sebastian Colțescu nu a dictat lovitură de pedeapsă, însă intervenția VAR l-a determinat pe „central” să apeleze la o altă hotărâre. Astfel, Rapid a egalat prin Rrahmani, stabilind scorul primei reprize (1-1).

Sursă Video: YouTube @PrimaSport

Cătălin Popa a fost prezent în camera VAR, asistentul lui Colțescu fiind Mircea Orbuleț. Dragoș Nedelcu nu a fost de acord cu decizia „oficialului”, protestând minute în șir pentru acordarea penalty-ului.

Cum s-au prezentat cele două formații pentru duelul de la Ovidiu:

Farul: Buzbuchi – 21. Boli, 17. Larie, 3. Popescu, 25. Kiki – 8. Vînă, 16. Nedelcu, 24. Grameni – 77. Deaconu, 9. Munteanu, 7. Rivaldinho
Rezerve: 34. Mușat – 19. Andronache, 20. Benchaib, 23. Casap, 15. Dănuleasă, 11. Ganea, 66. Grosu, 45. Marins, 80. N.Popescu, 5. Queiros, 22. Sîrbu, 90. Stoian
Antrenor: Gică Hagi

Rapid: 16. Aioani – 47. Braun, 15. Cristea, 21. Grigore, 24. Borza – 8. Hasani, 6. Iacob, 26. Oaidă – 27. Petrila, 9. Rrahmani, 77. Krasniqi
Rezerve: 90. Drăghia – 3. Bădescu, 7. Bamgboye, 11. Burmaz, 5. Cepoi, 80. Cîrjan, 91. El Sawy, 25. Emmers, 4. Kait, 19. Onea, 96. Papeau, 22. Săpunaru
Antrenor: Bogdan Lobonț.