VIDEO | Ondrej Duda a deschis scorul în Slovacia – România la EURO 2024 deși se afla între trei tricolori! Cum a fost posibil

Ondrej Duda a deschis scorul în minutul 24 al meciului Slovacia – România, ultimul al „tricolorilor” lui Edi Iordănescu în Grupa E de la EURO 2024.

Atunci, mijlocașul central în vârstă de 29 de ani de la Hellas Verona a fost găsit excelent în preajma careului mic de o centrare foarte bună furnizată din flancul drept de Juraj Kucka.

Slovacia a deschis scorul în meciul cu România de la EURO 2024 după o fază în care marcatorul golului s-a aflat între trei „tricolori”

Mingea respectivă s-a dus exact între fundașul central Radu Drăgușin și fundașul dreapta Andrei Rațiu, cel care a părut că nu a strâns cum ar fi trebuit la acea fază.

De asemenea, în zona respectivă venise la acoperire și mijlocașul central Răzvan Marin. Însă, din păcate pentru „tricolori”, niciunul dintre cei trei nu a reușit să îi ia fața lui Duda sau măcar să îl scoată puțin de pe traiectorie pe slovac, astfel încât acesta a putut să se înalțe foarte bine și să îl învingă pe Florin Niță cu o lovitură de cap din 7 metri, plasată excelent în stânga portarului român.

Sursă video: X / Press

Din fericire pentru naționala lui Edi Iordănescu, Răzvan Marin a reușit să egaleze în minutul 37 dintr-un penalty obținut de Ianis Hagi în urma unei acțiuni individuale în flancul drept. De altfel, 1-1 a fost și scorul înregistrat la pauza acestui meci.

Cum s-au prezentat cele două echipe la această partidă de la Frankfurt:

Slovacia (4-3-3): Dubravka- Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko- Kucka, Lobotka, Duda- Schranz, Strelec, Haraslin
Rezerve: Rodak, Ravas, Obert, Rigo, Gyomber, Suslov, Bozenik, Tupta, Benes, Hrosovsky, De Marco, Duris, Bero, Sauer, Kosa
Selecționer: Francesco Calzona

ROMÂNIA (4-3-3): Niță- Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu- R. Marin, M. Marin, Stanciu- Hagi, Drăguș, Coman
Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Rus, Nedelcearu, Alibec, Cicâldău, Pușcaș, Mihăilă, Olaru, Man, Mogoș, Sorescu, Racovițan, Bîrligea, Șut
Selecționer: Edward Iordănescu

Arbitru: Daniel Siebert (GER). Asistenți: Jan Seidel, Rafael Foltyn (GER). Al patrulea oficial: Felix Zwayer (GER). Arbitru VAR: Bastian Dankert (GER). Asistenți VAR: Christian Dingert (GER), Massimiliano Irrati (ITA).

Stadion: Frankfurt