VIDEO | Nicolae Stanciu a fost detronat! Gol fantastic, în stilul lui Zinedine Zidane, marcat în meciul Turcia – Georgia de la EURO 2024

Nicolae Stanciu nu mai deține titlul neoficial de marcator al celui mai frumos gol de la EURO 2024, la doar o zi după super-execuția semnată în meciul cu Ucraina, câștigat de România cu scorul de 3-0 în Grupa E.

Asta pentru că partida Turcia – Georgia, disputată marți la Dortmund în Grupa F de la turneul final din Germania, a consemnat, chiar în prima repriză, o reușită puțin mai spectaculoasă decât cea semnată de căpitanul naționalei României.

Mert Muldur l-a copiat pe marele Zinedine Zidane în meciul Turcia – Georgia de la EURO 2024 și a marcat un gol mai frumos decât cel al lui Nicolae Stanciu din România – Ucraina 3-0

În minutul 25, turcul de 25 de ani Mert Muldur, legitimat la Fenerbahce, echipa preluată recent la nivel de bancă tehnică de Jose Mourinho, a reușit să înscrie superb cu un șut din voleu cu piciorul drept de pe linia careului de 16 metri.

El a trimis mingea sub transversala porții apărate de Giorgi Mamardashvili și a adus puțin aminte de acel gol marcat de Zinedine Zidane, cu piciorul stâng însă, în finala Ligii Campionilor din 2002, dintre Real Madrid și Bayer Leverkusen, disputată pe „Hampden Park” din Glasgow și câștigată de „galactici” cu scorul de 2-1.

Sursă video: X

Super-execuția reușită de Muldur este cu atât mai mult de apreciat cu cât a purtat semnătura unui fundaș dreapta, ci nu a unui fotbalist de atac, mult mai obișnuit cu astfel de momente de joc.

La doar două minute de la acest gol, turcii au reușit să marcheze din nou, prin Kenan Yildiz de la Juventus, dar golul a fost anulat ulterior, după intervenția sistemului VAR, pe motiv de offside.

La scurt timp, în minutul 32, georgienii au reușit să egaleze, grație golului marcat de Georges Mikautadze, fotbalistul în vârstă de 23 de ani antrenat încă de Ladislau Boloni la Metz.

Cum s-au prezentat cele două echipe la această partidă:

Turcia (4-2-3-1): Mert Gunok- Muldur, Akaydin, Bardakci, Kadioglu- Ayhan, Calhanoglu- Arda Guler, Kokcu, Yildiz- Yilmaz
Rezerve: Bayindir, Cakir, Celik, Demiral, Yokușlu, Akturkoglu, Tosun, Yazici, Kaplan, Ozcan, Yuksek, Kilicsoy, Akgun, Yildirim
Selecționer: Vincenzo Montella

Georgia (5-3-2): Mamardashvili- Kakabadze, Kverkvelia, Kashia, Dvali, Tsitaishvili- Kocharashvili, Mekvabishvili, Chakvetadze- Mikautadze, Kvaratskhelia
Rezerve: Gugeshashvili, Zivzivadze, Davitashvili, Kvilitaia, Gocholeishvili, Lochoshvili, Gvelesiani, Kvekveskiri, Kiteishvili, Altunashvili, Shengelia, Lobjanidze, Tabidze, Sigua
Absent: Loria (suspendat)
Selecționer: Willy Sagnol

Arbitru: Facundo Tello (Argentina)
Asistenți: Gabriel Chade și Ezequiel Brailovsky (ambii din Argentina)
Arbitru de rezervă: Donatas Rumsas (Lituania)