VIDEO | Jude Bellingham a setat o bornă de senzație după golul magistral din Anglia – Slovacia 2-1! Harry Kane, pur și simplu în extaz: „Unul dintre cele mai frumoase goluri din istoria țării noastre!”

Jude Bellingham a salvat Anglia de la rușine în prelungirile primelor 90 de minute ale meciului cu Slovacia din optimile de finală ale EURO 2024.

Jude Bellingham a marcat cel mai târziu gol al naționalei Angliei în istoria participărilor ei la Campionatele Europene

Mijlocașul ofensiv în vârstă de 21 de ani de la Real Madrid a reușit să egaleze practic la ultima fază a partidei disputate la Gelsenkirchen printr-o execuție extrem de spectaculoasă, pe spate, și să trimită astfel jocul în prelungiri.

Sursă video: X / TC

Acolo, în chiar primul minut, căpitanul Harry Kane, cel care a devenit cu ocazia acestui meci fotbalistul englez cu cele mai multe partide oficiale jucate pentru Albion all time, a reușit să puncteze cu o lovitură de cap și să stabilească astfel scorul final, 2-1 pentru Anglia, națională care în sferturile de finală ale turneului din Germania urmează să se dueleze cu Elveția.

Revenind la Jude Bellingham, golul marcat de el în acel minut 90+5 a fost înregistrat oficial după 94 de minute și 34 de secunde, și a devenit astfel cea mai târzie reușită trecută în contul Angliei în timpul celor 90 de minute clasice din istoria participărilor naționalei „celor trei lei” la Campionatele Europene.

Această statistică a fost furnizată de către cei de la Opta. În plus, ei au mai remarcat și că acel gol al lui Bellingham s-a produs la chiar primul șut trimis de englezi pe poartă în partida cu Slovacia.

De altfel, pe parcursul tuturor celor 120 de minute, jucătorii lui Gareth Southgate au șutat pe spațiul porții adverse doar de două ori, reușind deci să obțină un procentaj de 100% când vine vorba despre șuturile transformate în gol.

Ce a spus Harry Kane la final despre coechipierul său

La finalul meciului de la Gelsenkirchen, Harry Kane a fost întrebat, printre altele, și despre coechipierul său Jude Bellingham, iar căpitanul echipei naționale a Angliei s-a arătat pur și simplu uluit de ceea ce reușește să facă starul de la Real Madrid în această perioadă a carierei sale.

„A fost greu pentru noi. Am lucrat la atât de multe detalii în timpul săptămânii și iată că până la urmă am avut nevoie doar de un corner bun. În această competiție, trebuie să găsești mereu o cale de a câștiga. Asta am făcut noi astăzi.

Jude a făcut ceea ce face. A ținut turneul nostru în viață. Este unul dintre cele mai frumoase goluri din istoria țării noastre, consider eu. Ce jucător este! Arată mereu de ce este în stare. În momentele importante, el se ridică”, a spus Harry Kane, citat de The Independent.