VIDEO | Deznodământ incredibil în Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Max Verstappen a condus 64 de tururi, însă finalul a fost unul exploziv!

Iubitorii curselor de Formula 1 au putut asista la un show de zile mari pus în scenă de piloți în Austria. George Russell (Mercedes) a câștigat Grand Prix-ul într-un mod fantastic. Pe podium l-au urmat Oscar Piastri (McLaren) și Carlos Sainz (Ferrari).

Max Verstappen (Red Bull) și Lando Norris (McLaren) au fost protagoniștii unui duel uluitor, ambii piloți pierzând totul.

George Russell, câștigător în MP de Formula 1 al Austriei. Greșeală uriașă a celor de la Red Bull

George Russell a trecut prin momente grele pentru a ocupa prima poziție la final. Cursa a fost una absolut demențială, decisă de o eroare mare comisă de cei de la Red Bull Racing.

Max Verstappen a oprit la boxe, unde s-au pierdut secunde prețioase, fapt ce i-a permis lui Lando Norris să se apropie. Astfel, s-a ajuns la o ciocnire între batav și pilotul McLaren. Verstappen a făcut pană, terminând pe locul cinci.

De partea cealaltă, Lando Norris a fost nevoit să abandoneze cursa, iar George Russell a profitat, aducând triumful pentru Mercedes în Austria.

Superstarul de la Red Bull a pornit ca din pușcă, iar până la jumătatea cursei și-a asigurat un avans important în fața lui Lando Norris, de șapte secunde. La momentul opririi lui Verstappen la boxe (turul 51), pilotul McLaren a recurs la același gest. Spre deosebire de olandez (6.5 secunde), a reușit să reia cursa după doar trei secunde.

Incidentul menționat anterior a avut loc în turul 64. Atunci, Lando Norris l-a atins pe Max Verstappen în pneul din spate, de pe partea stângă.

Sursă Video: X @F1

NU RATA: EXCLUSIV În pielea lui Michael Schumacher! Reportaj emoționant în muzeul care găzduiește colecția privată a legendarului campion din Formula 1