VIDEO. Casper Ruud a avut ac de cojocul lui Novak Djokovic la Monte Carlo! Sârbul, eliminat în penultimul act. Cine se va duela în marea finală

Novak Djokovic (36 de ani), liderul mondial al clasamentului ATP, a fost eliminat la Monte Carlo, după ce a avut un parcurs foarte bun. Casper Ruud este cel care i-a administrat înfrângerea sârbului, în faza semifinalelor. Ulterior partidei, „Nole” a declarat că este dezamăgit, însă a afirmat că sunt câteva aspecte pozitive care pot fi extrase din acest eșec.

Casper Ruud a reușit să îl învingă pe Djokovic pentru prima dată în carieră, în reeditarea finalei de la Roland Garros din 2023. Cei doi tenismeni s-au mai întâlnit de cinci ori înaintea meciului de la Monte Carlo.

Novak Djokovic, eșec la Monte Carlo. S-a rupt blestemul lui Casper Ruud

Norvegianul a câștigat duelul tare din semifinalele de la Monte Carlo în trei seturi, scor 6-4, 1-6, 6-4. Partida a durat două ore și 18 minute. După cum am menționat anterior, tenismenul de pe locul 10 ATP a reușit, în premieră, să îl bată pe Djokovic.

La final, superstarul din Serbia a abordat subiectul partidei, declarându-se mâhnit de rezultatul final. Novak Djokovic a subliniat greșelile pe care le-a comis de-a lungul meciului, felicitându-l pe jucătorul norvegian pentru evoluția sa.

„Bineînțeles, sunt dezamăgit să pierd un astfel de meci. A fost foarte strâns. Îl felicit pe Casper, a jucat foarte bine, mai ales la începutul primului și celui de-al treilea set. Am avut oportunitățile mele, dar ultimul game nu a fost foarte bun. Multe greșeli neforțate, iar el a fost solid până la ultimul punct. Merită victoria. Jocul meu a avut suișuri și coborâșuri. Lucrul pozitiv este că am reușit să revin după ce am pierdut primul set și să găsesc forță în jocul meu, așa că iau lucruri pozitive de la acest turneu, dar bineînțeles că sunt dezamăgit de înfrângere”, a spus Novak Djokovic, ulterior înfrângerii de la Monte Carlo

• Casper Ruud va disputa marea finală în compania lui Stefanos Tsitsipas, care l-a învins în trei seturi pe Jannik Sinner. Scorul final a fost 6-4, 3-6, 6-4.

„Sper să pot juca și mai bine”

Tenismenul sârb a continuat, având un discurs demn de locul pe care îl ocupă în clasamentul mondial. Lipsa trofeelor l-a pus pe gânduri pe Novak Djokovic, care se pregătește pentru turneul Masters 1000 de la Madrid, programat să debuteze peste 10 zile.

„Sunt obișnuit cu un nivel foarte ridicat al așteptărilor când vine vorba de rezultate, așa că faptul că nu am câștigat un titlu nu este deloc, în comparație cu ultimii 15 ani, un sezon grozav, dar am ajuns în semifinale în Australia și aici.

Am jucat doar trei turnee în acest an, așa că, desigur, este normal să existe sezoane în care nu începi bine, iar acesta este unul dintre ele. Sper ca rezultatele de aici să mă ajute să mă îmbunătățesc, pentru că am făcut un joc bun. Sper ca în următoarele turnee să pot juca și mai bine”, a adăugat Novak Djokovic.