Veste foarte bună pentru Edi Iordănescu înainte de EURO 2024. Internaţionalul român s-a întors, de la naţională, în campionatul Spaniei şi a fost titular

Selecţionerul primeşte o veste bună de la stranieri. Unul dintre jucătorii pe care Edi Iordănescu îi vede titulari în echipa noastră naţională a evoluat 81 de minute la echipa de club. Asta deşi n-a fost titular!

Andrei Rațiu a început pe banca de rezerve în meciul Celta Vigo -Rayo Vallecano, 0-0, însă a fost introdus pe gazon în minutul 16, după ce Alvaro Garcia s-a accidentat grav și a fost nevoit să părăsească terenul.

Raţiu a primit nota 6,9

Fundașul dreapta român a evoluat timp de 81 de minute împotriva celor de la Celta Vigo, partida fiind prelungită cu 7 minute. A primit nota 6,9 de la specialiștii Sofa Score.

După remiza cu Celta Vigo, Rayo Vallecano rămâne pe locul 16, cu 30 de puncte, la cinci lungimi peste prima poziție retrogradabilă, ocupată de Cadiz. Următorul meci al lui Rayo este programat peste două săptămâni, sâmbătă, 13 aprilie, de la ora 17:15, contra lui Getafe.

A prins 11 meciuri pentru Rayo

Andrei Rațiu a prins 11 meciuri pentru Rayo Vallecano în acest sezon, dar în majoritatea a intrat pe parcurs.

În 2024, fundașul dreapta a fost rezervă neutilizată în șapte partide, în două a fost introdus pe final și o singură dată a fost titular, contra lui Atletico Madrid, când a jucat 64 de minute.