Verdictul lui Mircea Lucescu, după penalty-ul cu scandal de la Dinamo – Petrolul: ”Este vina lor”

Mircea Lucescu (78 de ani) spune că Horațiu Feșnic a acordat cu mare ușurință penalty în prelungirile partidei dintre Dinamo și Petrolul. Partida a contat pentru runda a doua din play-out și s-a terminat la egalitate, 1-1.

Dinamo a ratat dramatic ocazia de a ieși din zona retrogradării. ”Câinii” au fost egalați în urma unui penalty acordat în prelungiri și transformat de Grozav în minutul 103. În tribune, Mircea Lucescu a fost prezent alături de copii. Arena a fost închisă suporterilor, după incidentele de la Dinamo – UTA.

Mircea Lucescu: ”În mod normal nu a fost penalty”

La finalul partidei, Mircea Lucescu a declarat că lovitura care o ține pe Dinamo în zona retrogradării a fost acordată cu ușurință.

”În mod normal n-a fost penalty, astfel de situaţii se întâlnesc cu zecile într-un joc. Dar este vina lui Dinamo pentru că s-a retras foarte mult.

Faptul că s-a apărat cu şase jucători acolo în linie, nu au contat deloc pe contraatac. Era normal ca uşor-uşor să îi împingă Petrolul în propriul careu. Am și spus că se va termina meci nul. Dar încă o dată spun că nu a fost penalty.

Orice fază poate să fie o situaţie de genul ăsta. Dar cred că nu se impunea penalty!”, a spus Mircea Lucescu, la finalul partidei.

”Le-am spus că se va ajunge la meci nul”

”Asta e situaţia, eu le-am şi spus că se va ajunge la meci nul în momentul în care o echipă renunţă complet la jocul de atac şi doar se apără în careu, câştigă cei care sunt mai agresivi şi mai încrezători.

Pleacă şi copiii dezamăgiţi, dar încă o dată spun că nu a fost penalty!”, a încheiat Il Luce, care a subliniat că doar din luna iunie își va pune problema revenirii pe banca tehnică.

Dinamo – Petrolul 1-1

Dinamo (3-4-3): Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Politic
Rezerve: Răilean, Gregorio, Selmani, Iglesias, Ilic, Neagu, Bani, D. Irimia, N. Roșu, Amzăr, Ie, C. Costin
Absenți: –
Antrenor: Zeljko Kopic

Petrolul (4-2-3-1): Zima – D. Radu, Papp, Huja, Țicu – Seto, Hanca – Ișfan, Jair, Grozav – Berisha
Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Meijers, Dumitriu, Diomande, Jyry, M. Bratu, Musi, Răducan, Irobiso
Absent: Doua (accidentat)
Antrenor: Florin Stângă

Stadion „Arcul de Triumf”
Arbitru Horațiu Feșnic (Cluj Napoca). Asistenți Valentin Avram (București), Alexandru Cerei (Cluj Napoca)
Arbitru VAR Radu Petrescu. Asistent VAR Radu Ghinguleac (ambii din București)