Valeriu Iftime, în extaz după victoria contra lui Dinamo: ”A apărut acest miracol de copil! O adrenalină incredibilă”

FC Botoșani a învins-o pe Dinamo București, marți seară, scor 2-1 într-o partidă din etapa a 6-a a play-out-ului din Superligă

Golurile moldovenilor au fost înscrise de Gabriel Moura – autogol, în minutul 13, și Sebastian Mailat, în minutul 90+1. Pentru ”câini” a punctat Astrit Selmani, în minutul 45+1.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat pe locul 13 (de baraj), cu 21 de puncte, în timp ce Dinamo a picat pe loc retrogradabil – 15, cu 20 de puncte.

Valeriu Iftime, după succesul cu Dinamo: ”E prea mare bucuria!”

Din etapa a 3-a a sezonului regulat nu a mai fost FC Botoșani pe o poziție mai înaltă de locul 15. A trebuit să treacă alte 33 de jocuri pentru ca moldovenii să simtă din nou sentimentul de siguranță al Superligii, fie el și de baraj.

• Locul 11 a fost cea mai înaltă poziție ocupată de FC Botoșani, în acest sezon al Superligii, în etapa a 3-a din sezonul regulat.

Patronul celor de la FC Botoșani, Valeriu Iftime, s-a arătat extrem de fericit și mulțumit de faptul că echipa sa a obținut o nouă victorie în play-out, a doua în ultimele trei runde, și că echipa a ieșit din zona echipelor ce vor retrograda direct.

• Lupta la retrogradare: 12. Voluntari (22 p), 13. Botoșani (21 p), 14. Poli Iași (21 p), 15. Dinamo (20 p), 16. FCU Craiova (19 p).

E prea mare bucuria. Un meci de șase puncte cu contracandidata mea! E extraordinar că am dat gol în ultimul minut. A apărut acest miracol de copil. Se numește Mailat. A dat golul când a trebuit. Un gol perfect. Jucăm la maximă intensitate! O adrenalină incredibilă.

Mailat e acolo! Are gol în fiecare meci. Scuze, gata! Acum nu mai pot vorbi de dat, de luat. El trebuie să joace. 30 de minute. Încă nu e Mailat ăla bun și valoros. Dar joacă. Avem nevoie de el.

Mai sunt trei meciuri. Dacă luăm cinci puncte ar fi senzațional. Cu șase puncte suntem calificați fără baraj”, a declarat Valeriu Iftime, conform sport.ro.