Universitatea Craiova merge în Conference League după ce s-a impus la loviturile de departajare în meciul cu Universitatea Cluj!

Universitatea Craiova și Universitatea Cluj s-au duelat pe stadionul „Ion Oblemenco” în finala barajului pentru calificarea în preliminariile sezonului viitor de Conference League.

Oltenii s-au impus cu scorul de 5-4 la „loteria” loviturilor de departajare, după ce la finalul primelor 90 scorul a fost 0-0, iar după 120 de minute 1-1. Ultimele minute din prelungiri au fost cu adevărat nebune, cu penalty-uri primite și transformate de ambele echipe.

Universitatea Craiova – Universitatea Cluj 1-1 (5-4 la loviturile de departajare)

Popescu îl blochează și pe Ilie și Universitatea Craiova se impune cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare!

Zajkov înscrie cu o execuție sigură! 5-4 pentru Universitatea Craiova!

Dan Nistor este blocat de Popescu! Rămâne 4-4 la loviturile de departajare!

Lyes Houri transformă fără emoții și duce scorul la 4-4!

Gol Thalisson! 4-3 pentru „șepcile roșii”!

Marchează și Crețu! 3-3!

Gol Alex Chipciu! 3-2 pentru clujeni!

Mekvabishvili înscrie fără emoții și duce scorul la 2-2!

Bogdan Mitrea nu îi dă șanse lui Popescu și duce scorul la 2-1 pentru clujeni!

Gertmonas îl blochează pe Raul Silva! Rămâne 1-1!

Marchează și Ovidiu Bic! 1-1 la loviturile de departajare!

Elvir Koljic înscrie fără emoții! 1-0 pentru Universitatea Craiova!

Final de meci! Accederea în Conference League se va decide în urma executării loviturilor de departajare!

Min. 120+10: GOL UNIVERSITATEA CLUJ! Dan Nistor a șutat „cu sete” din penalty, sub transversală, fără șanse pentru Popescu!

Min. 120+8: De câteva minute bune se analizează un posibil penalty pentru U Cluj în urma unui contact dintre Markovic și Mitrea! „Centralul” Bîrsan a mers la marginea terenului pentru a revedea faza și a dictat în cele din urmă lovitură de la 11 metri pentru oaspeți!

Min. 120+2: GOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Pe contraatac, oltenii au reușit să puncteze din nou prin Elvir Koljic! Ulterior însă, golul a fost anulat la intervenția sistemului VAR pentru o poziție de offside!

Min. 120: GOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Lyes Houri a transformat lovitura de la 11 metri!

Min. 118: Penalty pentru Craiova pentru un henț făcut de Valentin Gheorghe în propriul careu!

A început repriza secundă de prelungiri!

S-a terminat prima repriză de prelungiri!

Min. 103: Dan Nistor a șutat puternic din afara careului, însă exact pe direcția lui Popescu, cel care a reținut fără mari probleme.

A început prima repriză de prelungiri!

Finalul primelor 90 de minute! Calificarea în Conference League se va decide după cele două reprize de prelungiri de câte 15 minute!

Min. 90+4: Popescu a reținut cu siguranță mingea șutată de Doukoure din interiorul careului!

Min. 89: Oancea a șutat bine cu piciorul drept în diagonală, puțin pe lângă poarta lui Popescu!

Min. 86: Valentin Gheorghe a scăpat singur cu portarul, a încercat o „scăriță” de efect, dar a trimis mult peste poartă!

Min. 80: Tânărul Bană a ratat cu poarta goală din 6 metri, dar ulterior a fost „salvat” de o semnalizare de offside venită de la margine!

Min. 71: Cea mai mare ocazie de gol ratată de gazde! Raul Silva nu l-a putut învinge pe Gertmonas din doar 4 metri, iar portarul oaspeților a respins incredibil, cu piciorul!

Min. 67: Laurențiu Popescu a respins cu greu în corner la șutul bun trimis de Bic din interiorul careului!

Min. 61: La poarta cealaltă, Popescu a respins de la colțul scurt șutul trimis de Oancea din voleu, iar ulterior au urmat două șuturi expediate de cei de la U Cluj în blocajul adversarilor!

Min. 58: Mingea trimisă de Koljic din doi metri a lovit bara, iar ulterior a fost respinsă în afara terenului de apărarea clujeană, fără a se acorda însă corner pentru olteni.

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

Min. 43: Mingea șutată de Alex Chipciu de la circa 20 de metri de poartă s-a dus puțin pe lângă.

Min. 26: Ocazie uriașă de gol ratată de oaspeți! Popescu a fost „luat la țintă” de lovitura de cap trimisă de Anselmo din 6 metri!

Min. 9: Ocazie de gol pentru olteni! Portarul Gertmonas a respins în corner la șutul bun trimis de Crețu din afara careului!

A început meciul!

Echipele de start:

Universitatea Craiova (4-3-3): L. Popescu – Soiri, Zajkov, Raul Silva, Bancu – A. Crețu, Mateiu, Mekvabishvili – Danciu, A. Ivan, Mitriță
Rezerve: D. Lazar, Ndong, Badelj, Houri, D. Badbu, Bana, Blesa, Koljic, Markovic
Absenți: Maldonado, Screciu, Vlădoiu, Baiaram, Câmpanu (accidentați)
Antrenor: Costel Gâlcă

U Cluj (4-3-1-2): Gertmonas – Oancea, Thalisson, Masoero, Chipciu – Silaghi, Simion, Bic – Nistor, Anselmo, Roger
Rezerve: Gorcea, Mitrea, A. Suciu, Chinteș, Techeres, Grobry, Bota, V. Gheorghe, F. Ilie
Absenți: D. Popa (accidentat), Roguljic (indisponibil)
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Știrea inițială:

Oltenii au ajuns în postura de a disputa această partidă decisivă după ce au terminat pe locul 3 în play-off și astfel s-au calificat direct pentru aces joc final de baraj.

Universitatea Craiova – Universitatea Cluj, finala barajului pentru accederea în Conference League

De partea cealaltă, „șepcile roșii” au încheiat pe poziția a patra play-out-ul Superligii, dar au profitat de faptul că UTA și Hermannstadt, formații cu clasări superioare, nu au primit licența de a participa în cupele europene, astfel că ardelenii au jucat cu Oțelul Galați semifinala acestui baraj și s-au impus în deplasare cu scorul de 2-0.

Așadar, fără îndoială că miza acestui meci de duminică seară este una uriașă, aspect scos în evidență și de antrenorii celor două echipe în săptămâna premergătoare partidei.

„Pentru mine, acest meci este o finală, un meci capital pentru club, pentru toată lumea, un moment important şi sper să vină fanii în număr mare la stadion. Sper să avem un meci bun, o victorie şi să încheiem campionatul cu o calificare în cupele europene. Respectăm adversarii, dar trebuie să demonstrăm în teren că suntem mai buni. Important e ceea ce facem noi. Sperăm să avem atitudine şi să avem o conexiune bună cu fanii, care sper să vină în număr mare şi să ne ajute.

Clujul are jucători cu experienţă, cu calitate individuală şi trebuie să fim concentraţi, să fim compacţi şi agresivi, să nu lăsăm spaţii. Am discutat de la începutul săptămânii, le-am spus că trebuie să ne concentrăm pe acest meci, să avem atitudine şi să-l câştigăm. Având în vedere că jucăm acasă, în faţa fanilor, suntem favoriţi, acesta este adevărul şi trebuie să câştigăm”, a spus Costel Gâlcă în cadrul unei conferințe de presă.

Cum au prefațat cei doi antrenori duelul de pe stadionul „Ion Oblemenco”

De asemenea, de partea cealaltă, Ioan Ovidiu Sabău a ținut să sublinieze că el și jucătorii săi au șansa posibil unică de a intra definitiv în istoria clubului pe care îl reprezintă în acest moment.

„Am intra în istorie toți: jucători, conducere, staff. Ar fi ceva cu care rămâi ca antrenor și sportiv. În afară de situația financiară pentru care lupți pentru că meseria e scurtă și ai nevoie de bani, dar când obții calificări, promovări, obiective realizate, titluri… Asta e adrenalina care te încarcă. Din păcate, conștientizăm foarte târziu, când vedem de cine vorbește lumea, cine e respectat.

Este foarte important să intrăm în istoria acestui club. Am ratat finala Cupei României, play-off-ul, în ultimele meciuri. Acum avem o nouă șansă la să intrăm în istoria clubului. Și dacă ne gândim de unde am plecat… Suntem în al doilea an în Liga 1 și ar fi o experiență extraordinară să jucăm în Europa. Ar crește nivelul clubului și ar fi o experiență de viață extraordinară, pentru toată lumea”, a spus și antrenorul Universității Cluj, citat de prosport.ro.