Sylvinho, în al nouălea cer după egalul smuls de Albania cu Croația. Discurs îmbătător al tehnicianului sud-american de pe banca albanezilor

Selecționerul primei reprezentative a Albaniei, Sylvinho (50 de ani), a vorbit despre desfășurarea evenimentelor din remiza cu Croația, din etapa a doua de la EURO 2024. Duelul din grupa B s-a încheiat cu scorul de 2-2, după ce băieții sud-americanului au obținut un punct în prelungiri contra croaților.

În ciuda acestui aspect, tehnicianul brazilian de pe banca Albaniei a apreciat că elevii săi meritau chiar o victorie. I-a îndemnat, atât pe jucători, cât și pe fani, să se bucure la maxim de rezultatul obținut.

Sylvinho a sărbătorit după Albania – Croația 2-2: „Un meci nebun, a fost o senzație nemaipomenită”

Șansele albanezilor de a merge mai departe sunt foarte mici, dat fiind faptul că trebuie să învingă Spania în ultima etapă pentru a mai spera la calificare. Cu toate acestea, în opinia lui Sylvinho, cel mai important lucru pe care ar trebui să îl aibă toți în vedere este bucuria de a participa la prestigioasa ediție din Germania a Campionatului European.

Punctul din partida contra Croației este singurul de care dispune trupa sud-americanului, pierzătoare cu Italia în runda inaugurală, scor 1-2.

Selecționerul Albaniei a fost mândru de efortul depus de fotbaliștii săi, considerând că își vor aduce aminte cu toții „de acest meci toată viața”.

„Un meci nebun, un ritm alert, foarte greu să reziști. Ca să fiu sincer, când egalezi în prelungiri, meriți să și câștigi meciul în ultimele 2-3 minute. Dar nu mai contează, a fost o senzație nemaipomenită, ne vom aminti de acest meci toată viața. Suntem mândri de noi, dar și de suporterii care vin mereu să ne susțină.

Noi trebuie să ne bucurăm de turneu. Este foarte greu, dar eu am promis că noi ne vom bate pentru fiecare punct și asta am făcut până acum. Meritam să câștigăm, dar nu mai contează, mergem înainte, este important pentru noi să luptăm”, a declarat Sylvinho.

Ce echipe au trimis pe teren cei doi selecționeri în confruntarea de la Hamburg:

CROAȚIA (4-3-3): Livakovic – Juranovic, Sutalo, Gvardiol, Ivan Perisic – Modric, Brozovic, Kovacic – Majer, Petkovic, Kramaric
Rezerve: Baturina, Budimir, Erlic, Ivanusec, Ivusic, Labrovic, Mario Pasalic, Marco Pasalic, Pjaca, Pongracic, Sosa, Stanisic, Sucic, Vida
Absent: Nikola Vlasic
Selecționer: Zlatko Dalic

ALBANIA (4-3-3): Strakosha – Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj – Asllani, Ramadani, Laci – Asani, Manaj, Bajrami
Rezerve: Abrashi, Aliji, Balliu, Etrit Berisha, Medon Berisha, Broja, Daku, Gjasula, Hoxha, Ismajli, Kastrati, Kumbulla, Mihaj, Muci, Seferi
Selecționer: Sylvinho

Arbitru: Francois Letexier (Franța)