Supriză imensă în Formula 1, la Marele Premiu de la Miami. Lando Norris a obținut prima sa victorie

O surpriză imensă s-a înregistrat în Formula 1, la Marele Premiu de la Miami. Lando Norris a obținut prima sa victorie în „Marele Circ”. Pilotul britanic a început de pe a cincea poziție a grilei de start, dar a profitat de un Safety Car la jumătatea cursei.

Norris i-a întrecut pe olandezul Max Verstappen (Red Bull – locul doi) și monegascul Charles Leclerc (Ferrari – locul trei).

Cum a reacţionat Norris după primul succes în F1

Lando Norris a devenit al 114-lea câștigător de Grand Prix din istoria Formulei 1.

„Era timpul, nu-i aşa?! Ce cursă. Aşteptam de mult timp. În sfârşit am reuşit să o fac pentru echipa mea şi să le ofer un rezultat.

A fost o cursă lungă, întregul weekend a fost bun, cu câteva mici eşecuri pe parcurs. Am ştiut vineri că avem ritmul necesar. Am avut strategia perfectă. Ce să le spun (n.r. – celor de la McLaren)?

Am făcut multe greşeli de-a lungul timpului, dar astăzi a mers totul bine şi este pentru ei. Am rămas împreună şi cred în ei. Le mulțumesc tuturor celor de la McLaren și le mulțumesc părinților mei.

Sunt foarte mândru. Multe persoane s-au îndoit de mine de-a lungul acestei călătorii și am făcut câteva greșeli în ultimii cinci ani, dar am rămas mereu alături de McLaren pentru că am crezut în proiect”, a declarat Norris după cursă.

McLaren n-a mai câştigat o cursă din 2021, când Daniel Ricciardo se impunea în Marele Premiu al Italiei. Următoarea cursă din Formula 1 este programată în weekendul 17 – 19 mai, în Italia. Marele Premiu de la Emilia Romagna va avea loc pe Circuitul Imola.