Selecționerul Georgiei nu și-a mai putut controla nervii! Ce a declarat tehnicianul după înfrângerea împotriva Spaniei

În optimile de finală de la EURO 2024, Spania a învins-o pe Georgia cu scorul de 4-1. La sfârșitul partidei, selecționerul Georgiei, Willy Sagnol, nu s-a mai putut abține și a răbufnit la adresa arbitrilor.

Willy Sagnol, „Poate că ar trebui să facem o pauză din a-l folosi”

Încă din minutul 18, Georgia avea să deschidă scorul și să domine naționala Spaniei pe tabelă. În minutul 39, Spania a reușit să egaleze prin Rodri, însă reușita spaniolului a fost sever contestată.

În momentul în care Rodri a executat șutul, Alvaro Morata, aflat în poziție de ofsaid, i-ar fi blocat vederea portarului Georgiei, iar acesta nu a mai putut să intervină la balonul trimis de mijlocașul de la Manchester City.

La sfârșitul partidei, selecționerul Georgiei a ținut să-și arate deranjul din cauza deciziilor luate după analizele VAR. Willy Sagnol este de părere că ar trebui să se ia o pauză de la utilizarea camerelor VAR.

E dificil de vorbit despre acel ofsaid, dar dacă vreţi opinia mea, e ofsaid clar. Dacă la Dumfries a fost ofsaid împotriva Franţei, atunci aici a fost de 10 ori mai mult ofsaid.

VAR-ul este fantastic, dar habar n-avem să îl folosim cum trebuie. Deciziile sunt luate de aceiaşi oameni care stau cu 10 monitoare în faţa lor, analizează totul, dar deciziile diferă de la un meci la altul.

Din acest motiv jucătorii nu mai înţeleg nimic, nici staff-urile, nici antrenorii. VAR-ul e grozav, dar până când nu îl vom folosi cum trebuie, poate că ar trebui să facem o pauză din a-l folosi.

Dacă la pauză mai aveam avantajul de 1-0 poate că aveam mai multă energie în repriza secundă. Apoi ni s-a accidentat un jucător foarte important. Am pierdut foarte multe în acele 20 de secunde. Dar Spania a meritat victoria, nu e nimic de spus.” a declarat selecționerul Georgiei Willy Sagnol, potrivit The Guardian.

Jude Bellingham a marcat cel mai târziu gol al naționalei Angliei în istoria participărilor ei la Campionatele Europene

Jude Bellingham a salvat Anglia de la rușine în prelungirile primelor 90 de minute ale meciului cu Slovacia din optimile de finală ale EURO 2024.

Mijlocașul ofensiv în vârstă de 21 de ani de la Real Madrid a reușit să egaleze practic la ultima fază a partidei disputate la Gelsenkirchen printr-o execuție extrem de spectaculoasă, pe spate, și să trimită astfel jocul în prelungiri.

Golul marcat de el în acel minut 90+5 a fost înregistrat oficial după 94 de minute și 34 de secunde, și a devenit astfel cea mai târzie reușită trecută în contul Angliei în timpul celor 90 de minute clasice din istoria participărilor naționalei „celor trei lei” la Campionatele Europene.