Se cunoaște prima echipă calificată în finala Conference League! Clubul se află la a doua prezență consecutivă în ultimul act!

Fiorentina a obținut o remiză (1-1) în returul penultimei faze, contra lui Club Brugge, calificându-se în finala Conference League din actuala stagiune. Gruparea italiană a mers mai departe grație succesului obținut în tur, scor 3-2.

Este al doilea an la rând în care Fiorentina este prezentă în ultimul act din Conference League. În sezonul precedent, clubul din Serie A a pierdut marea finală împotriva lui West Ham United (1-2).

Fiorentina, primul club care a obținut accederea în finala Conference League

Spre deosebire de duelul din tur, partida de pe terenul belgienilor nu a început la fel de spectaculos. Brugge și Fiorentina s-au apărat cu atenție, evitând prezența unor greșeli care s-ar fi putut dovedi „fatale”.

De Cuyper a deblocat tabela de marcaj în minutul 20 pentru gazde, deviind mingea în plasa porții italienilor după o centrare venită din partea lui Vanaken.

Fiorentina a recționat foarte repede, aruncându-se în atac. Simon Mignolet, goalkeeper-ul lui Brugge, a fost pus la grele încercări de fotbaliștii de profil ofensiv ai trupei din Florența.

În decurs de doar 12 minute, formația din Serie A a ratat patru ocazii colosale de a reveni pe tabelă. Astfel, scorul pauzei a fost 1-0 pentru gazde.

Ratări colosale ale italienilor în repriza a doua

În partea secundă tot Fiorentina a fost cea care s-a năpustit asupra porții adverse, iar Kouame a trecut pe lângă gol în minutul 57, după șutul său care a fost deviat de Sabbe.

Iubitorii „sportului rege” au putut simți că revăd scene din duelul de cinci stele dintre PSG și Dortmund, din manșa retur a semifinalelor Champions League, date fiind ocaziile uriașe irosite de Fiorentina.

Chinul oaspeților a luat sfârșit în minutul 83, atunci când Beltran a punctat din lovitură de pedeapsă. Mechele l-a faultat în careu pe Nzola. Astfel, Fiorentina a atins performanța importantă de a fi prezentă în a doua finală consecutivă de Conference League.

• Olympiakos – Aston Villa este a doua semifinală din acest sezon, care se va disputa joi, pe data de 9 mai, de la ora 22:00. În manșa tur, grecii au obținut un succes clar, în același timp surprinzător (4-2).
  • UEFA a decis devansarea partidei dintre Brugge și Fiorentina la solicitarea amfitrionilor, din cauza unei procesiuni catolice care a străbătut străzile legendarului oraș din Belgia în cursul zilei de joi. Este vorba despre „Procesiunea Sfântului Sânge”, care are loc în fiecare an în ziua Înălțării Domnului.