Scandări xenofobe, sânge și obiecte aruncate din tribună. Arbitrul Andrei Chivulete a întrerupt partida Petrolul – Sepsi

Scandal uriaș la meciul Petrolul – Sepsi, din etapa cu numărul 30 din SuperLiga României. Fanii echipei gazdă au aruncat cu obiecte de tribune și i-au supus pe rivali unui adevărat cor de scandări xenofoxe. Arbitrul Andrei Chivulete a oprit partida câteva minute.

Scandări xenofobe la meciul Petrolul – Sepsi

A fost scandal și la meciul Petrolul – Sepsi, nu doar la confruntarea dintre Dinamo și UTA. Fanii formației din Ploiești au scandat mai multe mesaje xenofobe și chiar au aruncat cu obiecte din tribune. Oroian a fost lovit, cel mai probabil cu o brichetă, și s-a prăbușit pe gazon, având nevoie de îngrijiri medicale. La un moment dat, în timpul transmisiunii, s-a văzut sânge pe fața jucătorului de la Sepsi. Jucătorul a continuat partida după doctorii i-au acoperit capul cu un bandaj (VIDEO AICI).

Incidentul a avut loc în prima repriză, la puțin timp după ce Florin Ștefan a înscris pentru formația vizitatoare și la pauză echipa din Sfântu Gheorghe ocupa loc de play-off. Arbitrul a chemat echipele la centru şi a transmis oficialilor partidei să se facă apel pentru încetarea scandărilor xenofobe. Fanii s-au oprit, iar după câteva minute, „centralul” a decis să reia partida.

Fanii echipei Petrolului au riscat destul de mult cu aceste gesturi. Andrei Chivulete a fost arbitrul meciului controversat de anul trecut, dintre Sepsi şi FCU Craiova 1948. Doar că atunci a trimis cele două formații la vestiare și nu a mai reluat jocul. Motivul a fost similar: scandările xenofobe. Chivulete a cerut atunci să se facă două apeluri de la stația de amplificare, dar pentru scandările nu s-au oprit a fluierat finalul partidei.

Cazul a ajuns în atenția comisiilor Federației care în prima fază au decis că Sepsi a câștigat partida „la masa verde”. Până la urmă această confruntare s-a disputat pe teren, după câteva zile, iar formația din Sfântu Gheorghe s-a impus.

Partida Petrolul – Sepsi, din etapa cu numărul 30 din SuperLiga, s-a terminat cu scorul de 1-2.