S-a rupt lanțul de victorii pentru echipa lui Xabi Alonso! „A fost prima înfrângere, ceva nou pentru noi”

Bayer Leverkusen a fost învinsă în finala UEFA Europa League de către Atalanta, scor 0-3. Partida a fost arbitrată de românul Istvan Kovacs.

Ademola Lookman (26 de ani) a fost cel care a decis să îi strice seria lui Leverkusen de meciuri pozitive. Englezul a marcat hattrick-ul care a făcut-o pe Atalanta câștigătoarea Europa League.

Xabi Alonso, „poate că au fost niște greșeli, poate și ale mele”

Tehnicianul Atalantei, Gian Piero Gasperini, l-a surprins pe Xabi Alonso, iar Bayer Leverkusen și-a creat cu greu situații de a marca. În prima repriză, ”Farmaciștii” au trecut cu greu de mijlocul terenului, iar Xabi Alonso și-a asumat acest eșec.

La pauză, scorul era de 2-0 pentru echipa din Bergamo, iar antrenorul ”Farmaciștilor” a efectuat nu mai puțin de 3 schimbări până în minutul 68. Din păcate pentru antrenorul iberic, formația sa nu a putut întoarce rezultatul. Ba mai mult, chiar a mai primit un gol.

„Atalanta a fost mai bună decât noi, nu se poate spune contrariul. Nu am putut juca așa cum ne-am dorit, după ce am primit primul gol. Atalanta a avut mai multă energie. Eram pregătiți pentru dueluri unu la unu, dar nu am putut ajunge în aceste situații.

Este păcat, pentru că acest lucru s-a întâmplat în finală. Nu pot face altceva decât să accept. A fost prima înfrângere, ceva nou pentru noi, dar viața continuă. Vom analiza acest meci, poate că au fost niște greșeli, poate și ale mele.” a declarat Xabi Alonso dup[ finalul partidei, citat de spaniolii de la Marca.

Presa din Italia, mesaje de fericire

De la trecerea la noul format, Atalanta este prima echipă din Italia care reușește șă câștige trofeul Europa League. După succesul din finala de la Dublin, presa italiană a avut doar cuvinte de laudă la adresa elevilor lui Gian Piero Gasperini (66 de ani).

„Atalanta câștigă Europa League! Gasperini scrie istorie: Lookman umilește Leverkusen” au scris cei de la Corriere dello Sport.

„Minunata Atalanta, Europa League este a ta: Lookman demolează neînvinsul Bayer” a precizat Tuttosport.