S-a decis! Cristiano Ronaldo a făcut marele anunț după meciul Portugalia – Slovenia, de la EURO 2024!

Cristiano Ronaldo (39 de ani) este unul dintre cea mai mari fotbaliști ai Portugaliei. În meciul Portugalia – Slovenia, starul a fost surpris de camerele de filmat când a izbucnit în plâns, după ce a ratat penalty-ul din minutul 105.

Portugalia a câștigat cu 3-0 la loviturile de departajare datorită portarului Diogo Costa care a apărat toate execuțiile slovenilor. Lusitanii s-au calificat în sferturile de finală și se vor confrunta cu Franța, vineri, 5 iulie.

Cristiano Ronaldo, „Trebuie să-ți asumi responsabilitatea!”

În minutul 105, arbitrul Daniele Orsato a acordat un penalty, după un fault asupra lui Diogo Jota. Cristiano Ronaldo a fost cel care a executat, însă, din păcate, portarul Jan Oblak a parat senzațional execuția lusitanului.

După ce a văzut ca mingea nu a reușit să-l învingă pe portar, Cristiano Ronaldo a rămas cu mâinile în cap, iar emoțiile nu au mai putut să fie controlate. La finalul primei reprize din prelungiri, CR7 a fost surprins în timp ce plângea în hohote la marginea terenului.

Tristețea inițială și apoi bucuria finală. Asta aduce fotbalul. Momente inexplicabile, acestea s-au întâmplat azi. Am avut ocazia să aduc echipa în avantaj, dar nu am reușit. Trebuie să revăd execuția de la penalty, nu știu dacă am tras bine sau prost. Nu am ratat o singură dată în timpul anului și acum, când colegii au avut cea mai mare nevoie, la EURO, Oblak a apărat.

Am traversat sentimente de bucurie și de tristețe, cel mai important lucru este, totuși, să te bucuri de calificare. Portugalia a meritat să învingă, chiar în 90 de minute, pentru că am avut mai multe ocazii, iar Slovenia a petrecut tot meciul apărându-se.

Acesta este ultimul meu Campionat European, cu siguranță. Dar nu sunt afectat de asta, sunt condus de entuziasm în continuare. Îmi pare rău pentru fani, voi da mereu tot ce am mai bun pentru acest tricou, indiferent dacă ratez sau nu. Și voi face asta toată viața. Trebuie să-ți asumi responsabilitatea!” a declarat Cristiano Ronaldo la finalul meciului.

Cristiano Ronaldo a fost criticat de un jurnalist din Marea Britanie după debutul la EURO 2024

La finalul meciului cu Cehia, Cristiano Ronaldo a mai fost și criticat de către un cunoscut jurnalist sportiv din Marea Britanie, pe numele său Richard Keys.

El a apreciat că portughezul nu se mai află nici pe departe în forma fizică monstruoasă arătată de-a lungul ultimilor ani și, în plus, a scos în evidență faptul că Ronaldo reprezintă o adevărată „bombă cu ceas” în vestiar, prin prisma faptului că generază tensiuni foarte mari în momentul în care nu este titularizat sau este scos de pe teren înaintea finalului unui meci.

„Știm cu toții că el a fost unul dintre cei mai buni jucători ai generației sale. Doar un singur jucător a fost capabil să îi fie egal sau poate a fost chiar mai bun. Acesta nu mai este Ronaldo. Este cale lungă până la acel Ronaldo.

Au fost momente în care l-am urmărit și m-am gândit că poate va merge la acest turneu final și îmi va dovedi exact contrariul, dar alergatul nu mai este prietenul său.

Alt lucru care mă deranjează este faptul că totul este bine că au fost convocați la turneul final. În minutul în care este scos de pe teren sau nu este titular, este o mare problemă. Sunt precum niște boxeri împotriva unor jucători. Nu știu niciodată când este momentul potrivit să se oprească și cred că el face parte din această categorie”, a spus jurnalistul, citat de goal.com.