Românul Vlad Dragomir, de la Pafos, exultă după ce l-a făcut pe Dan Petrescu să sufere: „Am avut șansa de a ne revanșa”

CFR Cluj este out din cupele europene. Ardelenii au avut o prestaţie lamentabilă în deplasarea de la Pafos, 0-3. Cu scorul general de 1-3, gruparea din Gruia a ratat calificarea în grupa de Conference League.

Românul Vlad Dragomir a fost unul dintre cei mai buni jucători ai ciprioţilor, în această „dublă”.

Răzbunarea jucătorului crescut de Arsenal

Mijlocașul crescut la Arsenal va avea ocazia de a juca în premieră în faza principală a unei competiții continentale.

„În România se spunea că CFR Cluj va avea o misiune ușoară cu noi. Știu că ei aveau echipa mai experimentată, însă am demonstrat pe teren că putem. Sunt foarte fericit că am jucat împotriva unei echipe din România.

După eliminarea cu Elfsborg din Europa League a existat dezamăgire, însă am avut șansa de a ne revanșa în Conference League, unde am vrut să dăm tot ce avem mai bun.

Sunt foarte bucuros că i-am făcut pe oamenii din Pafos mândri și că am reușit să aducem clubul în atenția Europei”, a spus Vlad Dragomir, conform Kerkida.

Dan Petrescu a recunoscut superioritatea ciprioţilor

Dan Petrescu a amintit de calitatea adversarilor, precizând că toată lumea l-a criticat pentru faptul că a trimis avertismente clare în legătură cu fotbaliștii din tabăra cipriotă.

„Bursucul” a fost fair-play și a recunoscut că Pafos le-a fost superioară „feroviarilor” pe durata manșei secunde din play-off-ul Conference League.

„”Cred că au meritat calificarea. Bineînțeles, la meciul tur, dacă am fi primit penalty și se făcea 2-0, cred că era mai greu de întors, dar nu vrem să le luăm din merite, nu ar fi bine să dăm vina pe altcineva. Au jucat foarte bine, iar noi nu ne-am adaptat nici la teren, nici la vreme, la nimic.

Încă din secunda 10 am greșit o pasă. Două cadouri în prima repriză, au avut 3 ocazii din două cadouri ale noastre. Ne-am trezit la pauză cu 0-2 și a fost foarte greu să întoarcem. Am și schimbat sistemul, dar nu a ajutat la nimic, se vedea că sunt mai bine decât noi.

Am avertizat înainte să jucăm cu ei și a zis toată lumea că așa fac eu mereu. Știu valoarea lor, le-am văzut toate meciurile. Sunt jucători de nivel foarte bun, au mulți străini foarte buni. Au investit și cred că valoarea lor este mai mare decât a jucătorilor noștri. Asta s-a văzut pe teren”, a declarat Dan Petrescu.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare