România a rămas fără jucătoare la Wimbledon încă din turul 2! Coco Gauff, prea puternică pentru Anca Todoni

România a ajuns să nu mai fie reprezentată de nici o jucătoare pe tabloul principal de la Wimbledon încă din turul 2 al competiției de pe iarba londoneză.

Din totalul de cinci reprezentante, doar Anca Todoni, 19 ani, locul 142 mondial, a reușit să se califice în această manșă secundă de la All England Club.

Anca Todoni, ultima româncă de pe tabloul principal de la Wimbledon, a fost de asemenea eliminată, în turul 2, de Coco Gauff

Ea a învins-o în primul tur pe Olga Danilovic din Serbia cu scorul de 7-5, 6-1, după ce anterior fusese nevoită să treacă peste trei partide din runda de calificări. Pentru această performanță, tânăra sportivă s-a ales cu un cec consistent, în valoare de 110.000 de euro.

Doar că în turl doi a avut parte de o adversară extrem de puternică, Coco Gauff din Statele Unite ale Americii, în vârstă de 20 de ani, locul 2 în acest moment în clasamentul WTA, care s-a dovedit în acest meci mult prea bună pentru jucătoarea din România. Americanca s-a impus categoric, în minimum de seturi, scor 6-1, 6-1, după doar o oră și 7 minute de timp efectiv de joc.

Anterior, în primul tur de la această ediție de Wimbledon, au fost eliminate pe rând și celelalte patru jucătoare din România prezente pe tabloul principal, Irina Begu, Sorana Cîrstea, Gabriela Ruse și Ana Bogdan.

Simona Halep nu a primit un wild-card din partea organizatorilor, deși a câștigat turneul în 2019

Pe de altă parte, Simona Halep nu a putut participa la acest turneu prin prisma locului ocupat în prezent în clasamentul mondial și nici nu a primit un wild-card din partea organizatorilor, așa cum s-a întâmplat recent și la Roland Garros, în ciuda faptului că sportiva din Constanța s-a impus la Wimbledon în 2019, iar oficialii turneului au susținut că o astfel de performanță contează foarte mult în momentul în care se iau aceste decizii legate de acordarea invitațiilor de participare.

„Invitațiile sunt pentru jucătorii al căror loc în clasamentul mondial nu ar permite calificarea automată la turneu, dar care sunt acceptați pe tabloul principal, decizia rămânând la latitudinea comitetului. Wildcard-urile sunt de obicei oferite pe baza performanțelor din trecut de la Wimbledon sau pentru a spori interesul britanic”, a fost mesajul transmis recent de către organizatorii turneului de la Wimbledon.

În ceea ce o privește pe Sorana Cîrstea, după eliminarea din primul tur de la Wimbledon, ea a înregistrat un regres de două locuri în clasamentul WTA și se află în prezent pe poziția a 31-a.