„Regele” Pep Guardiola, obligat de Gabi Balint să abdice. Fostul stelist știe cine e cel mai mare antrenor

Gabi Balint (61 ani) a urmărit cu atenţie meciul Bayern Munchen – Real Madrid, 2-2, din turul semifinalelor din UEFA Champions League, apoi a tras o concluzie în privinţa lui Carlo Ancelotti (64 de ani).

Fostul mare jucător al Stelei consideră că italianul de pe banca madrilenilor l-ar fi depăşit pe Pep Guardiola, la capitolul tehnico-tactic: „E numărul 1”.

I-a plăcut tactica Realului din meciul cu Bayern

Ilie Dumitrescu (55 de ani) și Gabi Balint (61 de ani) i-au remarcat pe Toni Kroos (34 de ani) și Carlo Ancelotti (64 de ani) după partida de marţi seară, de pe Allianz Arena, la care au asistat 75.000 de oameni.

”Bayern a început bine meciul, are și o ocazie, Real dădea impresia că nu e în joc, dar așa a fost și cu City. Apoi, a venit acea pasă fenomenală a lui Kroos, care l-a deschis pe Vinicius și s-a făcut 1-0. Kroos a dat acolo pasa anului, a fost ceva incredibil. S-a sincronizat perfect cu Vinicius.

Apoi, Tuchel, greșit. Nu ai cum să-l pui pe Musiala în dreapta și pe Sane în stânga. Nu l-a ajutat deloc și nu și-a dat seama că nu-l ajută deloc. Abia la pauză face schimbarea, se marchează gol, vine și penalty-ul, plus că Musiala l-a făcut praf pe Vasquez.

Și cred că Tuchel a mai greșit și cu Muller. Sigur, a fost antrenorul din teren, dar a greșit cu el, pentru că nu a ajutat echipa mai deloc. Gnabry trebuia băgat mult mai repede.

Real rămâne acea mare echipă, ce să mai, iar Ancelotti e acum numărul 1. L-a întrecut și pe Guardiola”, a spus Gabi Balint în studioul Digisport.

Bayern Munchen – Real Madrid 2-2 | Cum s-a desfăşurat partida

Bayern Munchen și Real Madrid au terminat la egalitate, scor 2-2, în turul semifinalei din UEFA Champions League. Spaniolii au deschis scorul în minutul 24 prin Vinicius Junior, cel care a fost lansat excelent de Toni Kroos.

În repriza secundă, bavarezii au reușit să întoarcă soarta partidei în doar 4 minute. Mai întâi, în minutul 53, Leroy Sane a egalat cu o „torpilă” trimisă cu piciorul stâng la colțul scurt, iar ulterior, în minutul 57, Harry Kane și-a adus echipa în avantaj din penalty. Ultimul cuvânt în duelul de pe „Allianz Arena” l-a avut tot Vinicius, care a stabilit scorul final în minutul 83, de asemenea din penalty.

În urma acestui rezultat, este destul de clar că echipa lui Carlo Ancelotti are prima șansă la calificarea în marea finală de pe „Wembley”, deși situația se menține în continuare echilibrată prin prisma acestui egal din meciul tur.