VIDEO. Bayern Munchen – Real Madrid 2-2, în turul semifinalei din UEFA Champions League! „Galacticii” au prima șansă la calificarea în marea finală de pe „Wembley” înaintea returului de pe „Santiago Bernabeu”

Bayern Munchen și Real Madrid au terminat la egalitate, scor 2-2, în turul semifinalei din UEFA Champions League. Spaniolii au deschis scorul în minutul 24 prin Vinicius Junior, cel care a fost lansat excelent de Toni Kroos.

În repriza secundă, bavarezii au reușit să întoarcă soarta partidei în doar 4 minute. Mai întâi, în minutul 53, Leroy Sane a egalat cu o „torpilă” trimisă cu piciorul stâng la colțul scurt, iar ulterior, în minutul 57, Harry Kane și-a adus echipa în avantaj din penalty. Ultimul cuvânt în duelul de pe „Allianz Arena” l-a avut tot Vinicius, care a stabilit scorul final în minutul 83, de asemenea din penalty.

În urma acestui rezultat, este destul de clar că echipa lui Carlo Ancelotti are prima șansă la calificarea în marea finală de pe „Wembley”, deși situația se menține în continuare echilibrată prin prisma acestui egal din meciul tur.

Bayern Munchen – Real Madrid 2-2

Final de meci!

Min. 83: GOL REAL! Vinicius Junior a înscris dintr-un penalty acordat în urma unui fault făcut în propriul careu de Kim asupra lui Rodrygo!

Sursă video: X

Min. 57: GOL BAYERN! Harry Kane a transformat fără emoții un penalty acordat în urma unui duel între Vazquez și Musiala!

Min. 53: GOL BAYERN! Leroy Sane a luat pe cont propriu o acțiune în banda dreaptă, a intrat în interior și a șutat violent cu piciorul stâng la colțul scurt, fără șanse pentru Lunin!

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

Min. 24: GOL REAL! Pe un fond de dominare a bavarezilor, Toni Kroos l-a angajat impecabil pe Vinicius, care l-a „executat” pe Neuer din poziție de 1 la 1!

A început meciul!

Echipele de start:

Bayern Munchen (4-2-3-1): Neuer- Kimmich, Dier, Kim, Mazraoui- Laimer, Goretzka- Sane, Muller, Musiala- Kane
Rezerve: Peretz, Ulreich, Upamecano, Gnabry, Choupo-Moting, Zaragoza, Davies, Guerreiro, Tel, Pavlovic
Antrenor: Thomas Tuchel

Real Madrid (4-3-1-2): Lunin- Lucas Vazquez, Nacho, Rudiger, Mendy- Valverde, Tchouameni, Kroos- Bellingham- Rodrygo, Vinicius Junior
Rezerve: Courtois, Arrizabalaga, Eder Militao, Modric, Camavinga, Joselu, Dani Ceballos, Fran Garcia, Brahim Diaz, Arda Guler
Suspendați: Dani Carvajal
Antrenor: Carlo Ancelotti

Știrea inițială:

În mod evident, miza partidei este una uriașă, reprezentată de luarea unei opțiuni cât mai serioase în vederea accederii în marea finală, care va fi organizată pe stadionul „Wembley” din Londra pe data de 1 iunie. În cealaltă semifinală se vor întâlni, miercuri seară, de la aceeași oră, Borussia Dortmund și Paris Saint-Germain.

Bayern Munchen – Real Madrid, turul primei semifinale din actuala ediție de UEFA Champions League

În duelul de marți seară pare că „galacticii” lui Carlo Ancelotti pleacă ușor cu prima șansă, cel puțin pe hârtie, din două perspective. Prima este reprezentată de parcursul avut de cele două echipe în competițiile interne până acum în acest sezon.

Bayern Munchen a pierdut pentru prima dată după foarte mulți ani titlul în Bundesliga, în favoarea celor de la Bayer Leverkusen, în vreme ce Real Madrid este aproape să își adjudece matematic un nou campionat în Spania.

Pe de altă parte, nu poate fi exclus niciodată din ecuație „pedigree-ul” european al grupării din capitala Spaniei, cea care a cucerit de-a lungul istoriei sale nu mai puțin de 14 trofee în cea mai importantă competiție europeană la nivel de cluburi, fie că ea s-a numit Cupa Campionilor Europeni sau Liga Campionilor.

În plus, cei doi „giganți” ai continentului se află în prezent în stări de spirit total diferite când vine vorba despre relația dintre antrenor și jucători.

„Marele clasic european”, în viziunea lui Javi Martinez

Pe de o parte, Thomas Tuchel se află într-un conflict cu unii dintre „greii” vestiarului de la Bayern, acesta fiind de altfel și unul dintre motivele pentru care el ar urma să plece la finalul sezonului, în principiu chiar și în cazul în care va câștiga al șaptelea trofeu UCL din istoria clubului bavarez, iar pe de altă parte Carlo Ancelotti este un adevărat idol pentru jucătorii de la Real Madrid, prin prisma modului în care italianul reușește de fiecare dată să îi motiveze pe aceștia, aspect scos în evidență recent de vedeta Jude Bellingham, la finalul meciului retur cu Manchester City din sferturile de finală.

Așadar, „los blancos” par favoriți la accederea în marea finală înaintea acestui meci tur, însă este clar pentru toată lumea că o echipă de talia lui Bayern Munchen nu poate fi niciodată scoasă din ecuație.

Importanța acestui meci, care a devenit chiar un clasic al acestei competiții în ultimii 10 ani, a fost scoasă în evidență de mijlocașul defensiv în vârstă de 35 de ani Javi Martinez, fost internațional spaniol și fost fotbalist la Bayern, în prezent la Qatar SC.

„Acest meci e un clasic al fotbalului european. Sună ca o istorie, ca o legendă. Când vă amintiți duelurile istorice din Champions League, vă apar în minte cele dintre Madrid și Bayern. Am crescut cu acele bătălii ale lui Salihamidzic, Kuffour, Kahn, Effenberg, Raul, Roberto Carlos, Hierro… Pentru generația mea este primul mare duel pe care l-am trăit.

(n.r.- cu ce a rămas Javi Martinez după meciurile jucate în Bayern – Real Madrid) Respectul care s-a simțit între cele două echipe. Sunt două dintre cele mai mari cluburi din Europa, dacă nu cele mai mari. Erau bătălii până la moarte, epice, mistice. A fost război într-o manieră pozitivă. Mersul pe Bernabeu a fost incredibil din cauza atmosferei care s-a creat.

Așa cum s-a întâmplat și pe Allianz. Observi dorința oamenilor. Pentru mine este marele clasic european, cea mai tare confruntare istorică. Și nu s-au văzut niciodată într-o finală! Este meciul pe care Champions League îl așteaptă”, a spus el, citat de jurnaliștii spanioli de la Marca.