Barcelona a oferit un spectacol de neuitat în Supercupa Spaniei, marcând patru goluri în doar 40 de minute împotriva marii rivale, Real Madrid. Deși madrilenii au deschis scorul în minutul 5, catalanii au întors partida până la pauză, dominând complet echipa lui Carlo Ancelotti.
Reacțiile presei spaniole la pauza meciului
După prima repriză, presa din Spania nu a menajat formația „blanco”, criticând dur evoluția echipei și strategia antrenorului Carlo Ancelotti.
”Barcelona este dezlănțuită la Jeddah. După ce s-a văzut condusă în minutul 5, Barcelona a reușit să revină și să marcheze de patru ori până la pauză”, a titrat As.com.
”Barcelona a depășit un Madrid deplorabil. Din nou. Echipa lui Ancelotti nu a avut nicio soluție, a părut blocată în teren”, a scris Marca.
Ce spunea Carlo Ancelotti înaintea confruntării cu Barca
Italianul de 65 de ani a recunoscut că ultimele Clasicos au fost imprevizibile și că finala de duminică va fi un test dificil.
”În ultima vreme, Clasicos au fost imprevizibile. E greu de spus acum ce se va întâmpla. Vrem doar să fim mai buni decât Barcelona. E timpul.”, a spus Ancelotti, potrivit Marca.