Reacţia savuroasă a lui Gigi Becali când a auzit cu cine poate juca FCSB în play-off-ul pentru optimile Europa League

FCSB a terminat pe locul 11 grupa de Europa League, după 0-2 cu Manchester United. Asta înseamnă că roş-albaştrii vor disupta un play-off pentru calificarea în optimile competiţiei.

Tragerea la sorţi va avea loc vineri, 31 ianuarie, cu începere de la ora României 14:00.

PAOK Salonic sau Royale Union SG

În baza algoritmilor puși la punct de forul continental în acest sens și prin prisma clasamentului final din această fază principală din Europa League, nu există decât două variante de adversari pentru formația antrenată de Elias Charalambous în acest baraj.

Este vorba despre Royal Union St. Gilloise din Belgia și PAOK Salonic din Grecia, echipa lui Răzvan Lucescu, pe care FCSB a mai întâlnit-o o dată în acest sezon de Europa League și s-a impus pe terenul ei cu scorul de 1-0.

Gigi Becali este aproape convins că FCSB poate depăşi oricare dintre aceste formaţii.

Într-un fel e bine. Pe PAOK o cunoaștem, am bătut-o, o putem bate [din nou]. Nu e o echipă foarte grea. E valoroasă, dar noi am bătut-o în 10. Ca atare, ar fi bine.

Doar astea două sunt? Atunci e foarte bine, mai luăm un milion din bilete. Mai luăm și din victorie încă 500.000, sau cât e victoria… și putem bate chiar de două ori, că se joacă tur-retur. Două victorii 1 milion, încă 1 milion din bilete, două milioane. Pfa, e bună treaba!

Dacă jucăm cu PAOK sunt optimist. Păi am bătut-o, nu? N-am bătut-o? Păi da. Atunci de ce să nu fiu optimist, dacă jucăm cu o echipă pe care am bătut-o? Și acasă la ei și cu om în minus. Acum să vedem ce-o vrea Dumnezeu să fie. Poate e mai bine așa, mai luăm două milioane în plus din încasări”, a spus Gigi Becali la gsp.ro.

FCSB – Manchester United 0-2. Echipele de start:

FCSB (3-4-3): Târnovanu- Popescu, Ngezana, Dawa- Crețu, Edjouma, Șut, Radunovic- Tănase, Bîrligea, Miculescu
Rezerve: Udrea, Ștefănescu, Popa, Chiricheș, Toma, Băluță, Pantea, Musi, Alhassan
Antrenor: Elias Charalambous

Manchester United (3-4-3): Bayindir- Mazraoui, De Ligt, Lisandro Martinez- Dalot, Collyer, Mainoo, Malacia- Eriksen, Hojlund, Bruno Fernandes
Rezerve: Heaton, Onana, Lindelöf, Maguire, Zirkzee, Yoro, Diallo, Garnacho, Casemiro, Ugarte,
Antrenor: Ruben Amorim

Arbitru: Harm Osmers (Germania)
Asistenți: Dominik Schaal și Stefan Lupp (ambii din Germania)
Arbitru de rezervă: Florian Exner (Germania)
Arbitru VAR: Benjamin Brand (Germania)
Asistent VAR: Patrick Hanslbauer (Germania)

Stadion: Arena Națională (București)

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare