Reacţia lui Cornel Dinu după România – Olanda, 0-3. „Procurorul” a găsit latura deprimantă a naţionalei lui Edi Iordănescu

Tricolorii au plecat acasă, în urma eșecului de proporţii cu Olanda, 0-3. Cornel Dinu a analizat evoluţia elevilor lui Edi Iordănescu.

„Procurorul” a observat schimbările de sistem de joc ale selecționerului, precum şi latura deprimantă a naţionalei.

Dinu ar fi vrut schimbările mai repede

Fostul mare antrenor dinamovist l-a criticat pe Iordănescu jr. din cauză că ar fi intervenit târziu în tactica de joc, în repriza secundă.

„Schimbările noastre au venit cam târziu, cred eu, și n-au schimbat nimic. Am scăpat de 0-2 la un gol dintr-un ofsaid de vârful ghetei (același Gakpo, în minutul 64). S-a văzut clar că nu avem vârf de atac și acest adevăr ar trebuie măcar să dea de gândit selecționerului. Dacă scapă de „obsesia” cu Pușcaș și cureaua lată…

Olandezii n-au fost zburători, dar au zburdat și au mai marcat două goluri, destul de târziu, minutele 83 și 90+3, prin aceeași „rezervă” intrată după pauză, Malen. Care a profitat de marcajul „departe” și statul „pe călcâie” al fundașilor noștri.

Edi Iordănescu a schimbat în fel și chip sistemul de joc (n-am înțeles de ce nu Sorescu, mai ofensiv, în locul lui Mogoș în favoarea lui Racovițan, băgat în centru, iar Burcă tras pe stânga…), a încercat șu un 3-2-4-1 de prin minutul 75, dar Alibec mi-a amintit dureros de Pușcaș.

Deprimant este că n-am avut nicio ocazie clară în acest meci (șutul lui Man din minutul 27 a fost frumos, dar nu poate fi considerat o ocazie), în timp ce olandezii au avut „doar” vreo 15 (!) și de aici 3 goluri”, a scris Cornel Dinu pentru fanatik.ro.

Edi Iordănescu a acuzat arbitrajul

Valentin Mihăilă scăpase în flancul stâng al atacului naționalei pregătite de Edi Iordănescu și se îndrepta cu mare viteză spre un duel 1 la 1 cu portarul advers, doar arbitrul german Felix Zwayer a oprit jocul și a dictat o lovitură liberă pentru olandezi, în urma unei faze în care au fost implicați Denis Alibec și Denzel Dumfries.

La finalul meciului, la conferința de presă, Edi Iordănescu a fost întrebat și despre acea fază și, deși a spus că nu își dorește să intre într-o astfel de discuție, a ținut totuși să precizeze că a revăzut și el momentul respectiv, la scurt timp după ce el s-a produs, și a apreciat că a fost vorba despre o eroare a lui Felix Zwayer.

„Nu are rost să vorbim de arbitraj acum, cu toate că am văzut și noi la margine, pe tablete, nu a fost niciun fel de fault, nu aveam garanția că marcam acolo, dar poate aveam alt parcurs.

Cu Belgia au fost greșeli importante de arbitraj, foști arbitri mi-au confirmat asta, dar a fost prea frumoasă povestea și sunt prea mâhnit acum ca să duc discuția în direcția arbitrajului”, a spus selecționerul echipei naționale a României.