Răzvan Patriche, supărat după meciul cu CFR Cluj: „A fost un rezultat nemeritat”

Răzvan Patriche a fost supărat după meciul cu CFR Cluj, încheiat cu scorul de 4-0 pentru clujeni. Elevii lu Adrian Mutu s-au impus, după patru goluri marcate în repriza secundă. Bîrligea a deschis scorul la șapte minute după pauză, apoi Muhar a mărit avantajul „feroviarilor”, în minutul 58, iar Otele a stabilit scorul final, prin două goluri marcate pe sfârșit, în ultimul sfert de oră al partidei.

Răzvan Patriche, supărat după meciul cu CFR Cluj

Răzvan Patriche, experimentatul fundaș al lui Dinamo, a oferit o reacție la finalul meciului. „Stâlpul” din apărarea lui Dinamo consideră că rezultatul este unul mincinos, susținând că diferența nu a fost atât de mare între cele două echipe. A vorbit și despre faza de la primul gol al clujenilor, unde consideră că arbitrul a greșit, neacordând fault pentru Dinamo.

„Am început bine, apoi am avut un moment în care ne-au dominat, am intrat la pauză, dar în repriza secundă a venit şi golul, după un fault la mine. Cred că se putea întoarce decizia. La mine a fost sigur fault, atac întârziat, m-a lovit cu genunchiul. Rezultatul este cam dur, noi nu am făcut un meci rău, ei doar ne-au prins pe nişte contre, a declarat Răzvan Patriche

Pentru Dinamo urmează meciul cu FC Hermannstadt, de pe „Arcul de Triumf”, partidă care va avea loc marți, pe 27 februarie. „Câinii” au mare nevoie de puncte, fiind pe penultima poziție, la distanță mică de FC Botoșani, ocupanta ultimului loc (2 puncte diferență). În aceeași zi, CFR Cluj se va deplasa pe terenul celor de la Oțelul Galați, pentru înfruntarea cu elevii lui Dorinel Munteanu. CFR Cluj ocupă poziția secundă în clasament, în urma victoriei cu Dinamo, luând locul Rapidului, cel puțin până când giuleștenii vor juca la Iași, sâmbătă, ora 20:00. În urma meciului din Gruia, Philip Otele a ajuns la 11 goluri marcate în acest sezon.

ECHIPELE DE START

CFR Cluj (4-3-3): R. Sava – Cr. Manea, Boben, Ajeti, Camora – Muhar, Keita, Tachtsidis – C. Deac, Bîrligea, Otele
REZERVE: Hindrich, Bălgrădean, Mogoș, Abeid, M. Ilie, Aussi, Filip, Fica, Avounou, Serebe, Michael
ABSENȚI: Kresic, El Kaddouri (accidentați)
ANTRENOR: Adrian Mutu

DINAMO (3-4-3): Golubovic – Edgar Ie, Velkovski, Patriche – Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Ilic, Abdallah, Goncalo
REZERVE: Railean, Began, Selmani, D. Irimia, Neagu, Bani, Grigore, Al. Irimia, N. Roșu, Costin
ABSENȚI: Politic, Amzăr, Milanov, Homawoo(accidentați)
ANTRENOR: Zeljko Kopic

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu (Cluj)
Arbitru: Andrei Florin (Târgu Mureş)
Asistenți: Alexandru Vodă (Alba Iulia), Mihăiță Necula (Bucureşti)
Arbitru VAR: Sebastian Colţescu (Bucureşti). Asistent VAR: Iulian Dima (Bucureşti)