Radu Drăgușin a ajuns la trei meciuri consecutive de Premier League fără minut pe teren. Ce a făcut Tottenham în meciul cu Palace

Radu Drăgușin nu a fost titularizat de antrenorul Ange Postecoglou nici la meciul jucat de Tottenham pe teren propriu în fața celor de la Crystal Palace în cadrul etapei cu numărul 27 din acest sezon de Premier League.

Antrenorul australian de origine greacă a mizat și de această dată pe cuplul de fundași centrali consolidat în ultimele luni la gruparea londoneză, alcătuit din Cristian Romero și Micky van de Ven, astfel încât tânărul internațional român a prins doar un loc pe banca de rezerve, așa cum s-a întâmplat și în ultimele două partide de campionat, atunci când nu a fost introdus nici pe parcurs de tehnicianul „pintenilor”.

Radu Drăgușin, „uitat” pe bancă de Ange Postecoglou și la meciul dintre Tottenham și Crystal Palace

De altfel, Postecoglou a dat de înțeles înaintea acestui derby londonez că sunt șanse destul de mari ca Drăgușin să nu fie introdus nici acum din primul minut pe teren, dând de înțeles că, întrucât românul nu a acumulat până în prezent prea multe minute pe teren, el nu are în prezent un ritm de joc foarte bine dezvoltat, în acest context el rămânând o soluție doar în cazul în care unul dintre cei doi fundași centrali titulari va acuza în viitorul apropiat anumite probleme medicale.

„Pentru noi, o echipă care vrea să evolueze la cel mai înalt nivel, există nevoia de un lot puternic, iar pentru a avea un lot puternic și bine pregătit este nevoie de multe meciuri în care jucătorii să prindă oportunități.

În acest moment, dacă un jucător se accidentează, există cazul să avem o singură variantă de înlocuire, un jucător care nu a mai jucat de 4 sau 5 meciuri. Problema unui astfel de jucător este că nu are ritmul necesar”, a spus Ange Postecoglou la conferința de presă premergătoare acestui meci dintre Tottenham și Crystal Palace, citat de Daily mail.

Pe ce prim 11 a mizat tehnicianul grec la această partidă

În afara cuplului de fundași centrali format din Romero și van de Ven, Postecoglou a mizat în poartă pe Guglielmo Vicario, iar în cele două flancuri ale apărării pe Emerson Royal și Udogie. Linia mediană a fost alcătuită din Bissouma, Bentancur și Maddison, în vreme ce în atac au fost trimiși Kulusevski, Son și Werner. Sistemul ales de antrenorul grec al lui Tottenham a fost 4-2-3-1, în vreme ce, de partea cealaltă, austriacul Oliver Glasner a optat pentru un 3-4-2-1.

Radu Drăgușin nu a fost introdus nici pe parcurs în această partidă și a ajuns astfel la trei meciuri consecutive fără minut bifat în Premier League, după ce s-a întâmplat acest lucru și în jocurile cu Brighton and Hove Albion și Wolverhampton Wanderers.

Tottenham a învins Crystal Palace cu scorul de 3-1, grație golurilor marcate de Werner în minutul 77, Cristian Romero în minutul 80 și Son în minutul 88, după ce oaspeții deblocaseră tabela în minutul 59 prin Eze.