Presa internațională anunță: „Ianis Hagi are șansa să-și facă propriul nume! A fost mereu comparat cu tatăl său”

Ianis Hagi (25 de ani) face parte din lotul României pentru EURO 2024, iar fotbalistul celor de la Rangers a jucat în toate cele trei meciuri din faza grupelor.

Ianis Hagi, „boost” de energie din partea presei internaționale

În duelul cu Slovacia, Ianis Hagi a fost pentru prima dată titularizat de Edi Iordănescu și a fost cel care a obținut penalty-ul prin care Răzvan Marin a calificat naționala României în optimile de finală de la EURO 2024. Evoluția decarului nostru a fost urmărită atent de către jurnaliștii din străinătate, care au atins un punct sensibil.

Presa internațională a vorbit despre comparația dintre Gică Hagi și Ianis Hagi, iar jurnaliștii consideră că juniorul are ocazia să scape de această presiune odată cu turneul final din Germania.

Ianis Hagi a trebuit să trăiască cu această comparație cu tatăl său, unul dintre cei mai mari jucători ai României, Gheorghe Hagi, dar la Campionatul European din Germania are șansa de a-și face propriul nume. Mijlocașul ofensiv în vârstă de 25 de ani a jucat un rol important în meciul României cu Slovacia, încheiat 1-1.

România a câștigat grupa și acum se va confrunta cu o națională șubredă a Olandei în optimile de finală. Ianis Hagi poate avea un traseu similar cu cel al tatălui său, a cărui strălucire a condus România în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 1994, unde a fost învinsă de Suedia.

Acum 30 de ani, Gheorghe Hagi a fost antrenat de Anghel Iordănescu, iar, în Germania, Ianis lucrează cu Edward Iordănescu, o altă legătură între două dintre cele mai cunoscute familii de fotbal din România.

Gheorghe Hagi a avut onoarea de a juca atât pentru Real Madrid, cât și pentru Barcelona, într-o carieră ilustră de club și a condus Steaua București în finala Cupei Europei din 1989, pe care a pierdut-o în fața lui AC Milan.

Calea fiului său a fost mai mult o luptă. Ianis a venit de la academia tatălui său și a debutat la vârsta de 16 ani la Viitorul Constanța. Mai târziu, el s-a alăturat echipei italiene Fiorentina, iar mai apoi a jucat la Genk, în Belgia, și acum la Rangers, în Scoția„, au notat cei de la Reuters.com.

Ianis Hagi poate fi pus în fața unei situații inedite

Întâmplător sau nu, Ianis Hagi și-a programat nunta pe data de 14 iulie, fix în ziua când va avea loc finala turneului final din Germania. După încheierea meciului cu Slovacia, care a dus-o pe România în optimile de finală ale competiției, decarul primei reprezentative a fost întrebat ce va face în cazul în care elevii lui Edi Iordănescu vor reuși minunea și vor ajunge până în ultimul act.

Cu zâmbetul pe buze, Ianis Hagi a oferit un răspuns scurt, după ce a fost pus în dificultate de către jurnaliștii prezenți la fața locului.

Să dea Domnul să aveam problema asta! Discutăm atunci!”, a spus Ianis Hagi.