Premier League stă pe un butoi de pulbere din cauza arbitrajului! Acuzații fără precedent de favoritism!

Acuzații fără precedent în istoria Premier League la adresa arbitrajului au fost făcute după meciul Everton – Nottingham Forest 2-0, din weekend-ul trecut.

Oficialii clubului oaspete au considerat că aceasta a fost dezavantajată în mod extrem de evident la partida de pe „Goodison Park” prin faptul că nu a primit trei lovituri de la 11 metri.

Scandal monstru în Premier League! Un arbitru VAR este acuzat că este fanul lui Luton Town și acționează în consecință la diferite meciuri

În plus, „pădurarii” susțin că unul dintre arbitrii prezenți în camera VAR este un simpatizant al lui Luton Town, echipă care se luptă cu Forest în acest final de sezon pentru evitarea retrogradării.

În mod evident, reprezentanții clubului din Nottingham au corelat arbitrajul de la meciul cu Everton cu această informație și au dat de înțeles că sunt pregătiți să facă anumite acțiuni în viitorul apropiat pentru a protesta față de această situație.

„Trei decizii extrem de proaste, trei penalty-uri neacordate, ceea ce nu putem să acceptăm. Am avertizat PGMOL (n.r. Comisia Arbitrilor din Anglia) înainte de meci că arbitrul din camera VAR este fan al lui Luton, dar tot nu l-au schimbat. Răbdarea noastră a fost încercată în multe rânduri. Ne vom gândi la opțiunile pe care le avem”, au transmis cei de la Nottinham Forest în cursul zilei de duminică prin intermediul unui comunicat de presă.

Trei faze invocate de „pădurari” după partida de pe „Goodison Park”

Interesant de remarcat este că toate cele trei momente incriminate de cei de la Nottingham Forest l-au avut în prim-plan pe Ashley Young, experimentatul fundaș lateral al celor de la Everton.

„Nottingham Forest a trimis astăzi o solicitare către PGMOL pentru a face publice înregistrările audio dintre oficialii jocului de la meciul de ieri contra lui Everton de pe Goodison Park.

Clubul a solicitat ca acest lucru să se întâmple pentru cele trei faze cheie din acest meci, intrarea lui Ashley Young asupra lui Giovanni Reyna din minutul 24, hențul lui Ashley Young în careu din minutul 44 și intrarea lui Ashley Young asupra lui Callum Hudson-Odoi din minutul 56.

Invocăm cu fermitate că trebuie ca suporterii și comunitatea largă a fotbalului să aibă acces la înregistrările audio pentru transparență totală, pentru a ne asigura că integritatea sportului nostru este susținută”, au informat „pădurarii” în cursul zilei de luni.

Acest scandal fără precedent legat de arbitrajul din Premier League se desfășoară în paralel cu evenimentele din La Liga, acolo unde cei de la Barcelona își doresc rejucarea meciului cu Real Madrid, tot din motive ce țin de acest subiect.