Spania, cu Luis de la Fuente la „cârmă”, nu a putut trece de naționala Serbiei la debutul în această ediție a Ligii Națiunilor. Cele două reprezentative s-au duelat pe terenul vecinilor noștri, iar partida s-a terminat cu o remiză albă.
Selecționerul ibericilor a dezvăluit faptul că un jucător foarte important, care a pus umărul din plin la cucerirea trofeului EURO 2024, a suferit o accidentare contra Serbiei.
Spania a rămas pentru moment fără Dani Olmo, potrivit spuselor lui Luis de la Fuente
Conform celebrului jurnalist italian Fabrizio Romano, Dani Olmo, super-fotbalistul ajuns la Barcelona în această vară, a întâmpinat probleme în partida cu Serbia, starea sa medicală nefiind una clară în prezent.
Luis de la Fuente, selecționerul „Furiei Roja”, a transmis că mijlocașul ofensiv de pe „Camp Nou” nu s-a antrenat alături de colegi în cursul zilei de sâmbătă, 7 septembrie, după lovitura încasată pe arena celor de la Steaua Roșie Belgrad.
Rămâne de văzut cât de serioasă este accidentarea lui Dani Olmo. Spania se pregătește pentru meciul tare cu Elveția, care va avea loc duminică, 8 septembrie, de la ora 21:45, pe „Stade de Geneve”.
„Suntem norocoși că avem un jucător la un asemenea nivel”
Principalul de pe banca spaniolilor a vorbit și despre Lamine Yamal, puștiul-minune al „extratereștrilor” lui Hansi Flick. Prestațiile sale stelare din Germania au dus la câștigarea trofeului EURO 2024.
Luis de la Fuente este conștient de faptul că are la dispoziție un fotbalist de mare perspectivă, care va face legea în sportul-rege. Selecționerul Spaniei a primit o întrebare legată de timpul de joc al lui Lamine Yamal, întrucât acesta este prezent pe gazon la foc automat. Catalanii sunt îngrijorați din cauza apariției unei posibile accidentări, nedorindu-și ca Yamal să fie scos din circuitul echipei.
Luis de la Fuente s-a declarat norocos că poate miza pe un jucător de asemenea calitate. În opinia antrenorului ibericilor, un fotbalist nu se află la un nivel optim dacă nu poate evolua timp de 180 de minute în luna septembrie.
„Suntem norocoși că avem un jucător la un asemenea nivel și că bifează atâtea prezențe în tricoul naționalei noastre. Dacă nu poți juca timp de 180 de minute în septembrie… Ne facem bagajele și plecăm acasă. Reprezentăm țara și jucăm pentru victorie”, a spus Luis de la Fuente, potrivit renumitului Fabrizio Romano.