Nicușor Bancu, OUT pentru „optimi” după galbenul încasat în Slovacia – România! Primă repriză de infarct la Frankfurt!

Slovacia și România se confruntă în aceste momente la Frankfurt, în ultima rundă a grupei E de la EURO 2024. Calificarea în optimile de finală este la mijloc.

Meciul a început la ora 19:00. În același timp, la Stuttgart, Ucraina se luptă cu Belgia. Scorul la pauză este 0-0.

Nicușor Bancu a luat galben și în Slovacia – România

Înaintea startului dat în cele două întâlniri ale grupei E, toate cele patru selecționate se aflau la egalitate de puncte, 3 la număr. România conducea grupa, grație golaverajului (3-2), urmată de Belgia (2-1). Slovacia (2-2) și Ucraina (2-4) completau grupa. Situația se menține și după cele 45 de minute scurse la Frankfurt și Stuttgart.

„Tricolorii” au intrat la vestiare cu scorul de 1-1. Slovacii au deschis scorul prin Duda, după 24 de minute. L-a învins pe Niță cu o lovitură de cap.

România a izbutit egalarea din lovitură de pedeapsă. Răzvan Marin a înscris, în minutul 37. Ianis Hagi este cel asupra căruia a fost comis faultul în careul adversarilor.

Nicușor Bancu a luat al doilea galben de la acest EURO chiar înaintea pauzei și nu va putea juca în „optimi”, în cazul calificării. L-a lovit pe experimentatul Ivan Schranz, atacant slovac, iar Daniel Siebert l-a penalizat.

• După al patrulea cartonaș galben încasat, se aplică o nouă suspendare de 1 meci.
  • Cartonașele galbene acumulate se anulează după „sferturi.
  • Un fotbalist poate lipsi din ultimul act al EURO 2024 doar dacă primește cartonaș roșu în semifinale.

Rămân 45 de minute de disputat pe „Deutsche Bank Park”, milioane de suporteri fiind în spatele elevilor lui Edi Iordănescu. HAI, ROMÂNIA! Fanii „tricolori” sunt prezenți în număr uriaș pe stadion. S-au strâns chiar și în țară, în Piața Ateneului Român. Sunt 20.000 de oameni prezenți acolo la acest moment!

NU RATA: LIVE VIDEO & FOTO EXCLUSIV | Slovacia – România 1-1, în Grupa E de la EURO 2024 | Primă repriză extrem de încinsă la Frankfurt! „Tricolorii” au revenit de la 0-1 grație lui Ianis Hagi și Răzvan Marin

Echipele de start trimise în teren de Iordănescu și Calzona:

Slovacia (4-3-3): Dubravka- Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko- Kucka, Lobotka, Duda- Schranz, Strelec, Haraslin
Rezerve: Rodak, Ravas, Obert, Rigo, Gyomber, Suslov, Bozenik, Tupta, Benes, Hrosovsky, De Marco, Duris, Bero, Sauer, Kosa
Selecționer: Francesco Calzona

ROMÂNIA (4-3-3): Niță- Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu- R. Marin, M. Marin, Stanciu- Hagi, Drăguș, Coman
Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Rus, Nedelcearu, Alibec, Cicâldău, Pușcaș, Mihăilă, Olaru, Man, Mogoș, Sorescu, Racovițan, Bîrligea, Șut
Selecționer: Edward Iordănescu

Arbitru: Daniel Siebert (GER). Asistenți: Jan Seidel, Rafael Foltyn (GER). Al patrulea oficial: Felix Zwayer (GER). Arbitru VAR: Bastian Dankert (GER). Asistenți VAR: Christian Dingert (GER), Massimiliano Irrati (ITA).

Stadion: Frankfurt

VEZI ȘI: LIVE SCORE | Ucraina – Belgia 0-0, în grupa României de la EURO 2024! S-a reluat partida de la Stuttgart! 45 de minute rămase până la verdict!